Bıçak Sanatı - Forum

Kömür Ocağı Planım

ibrahim09

• 254
  • İbrahim İşit
  • Meslek: Uzk. Vardiya Zabiti
  • Yer: Aydın
Kömür Ocağı Planım
« : 03 Ocak 2017, 00:24:12 »
Merhaba değerli ustalarım, forumdaşlarım. Elimdeki çeliklere su vermek için bi plan hazırladım bunu sizlere sunup fikir almak istiyorum. Toprağın altından boru yardımıyla bir yol yapıp üstte açılan boşluğun ortasına soba kovasını (bildiğimiz soba kovası) yerleştirip, içeride kalan tünelden kompresör, saç kurutma makinası ve ya elle çalışan mangal körüğünün yardımıyla hava akışını sağlayıp yüksek sıcaklığa ulaşabilmeyi amaçlıyorum.  Webde "jet stove" olarak geçen düzeneklerden esinlendim. Soba kovasının bir bölümünü de spiral makinası ile kesip açmayı ve bıçağın kolayca girip çıkmasını sağlayacağım. Görsel aşağıdaki gibi. Sizce bu proje başarılı olur mu? Değerlli ustalarım, abilerim, arkadaşlarım tavsiyelerini bekliyorum. Nasıl geliştirebilirim veya tavsiye edebileceğiniz başka bir alternatif var mı ?

Ynt: Kömür Ocağı Planım
« Yanıtla #1 : 03 Ocak 2017, 02:47:49 »
Düzenek çalşır, basıncı yüksek ama debisi düşük olduğu için kompresör olmaz, hava körükleri veya olmadı saç kurutma makinası ( ki kalitesiz olanlar uzun süre çalışınca termiği atar) iş görür. Soba kovasının içini çamurla ( veya ateşe dayanıklı başka malzemelerle ) sıvamak lazım yoksa kısa sürede erir veya oksitlenip dökülür.

gokhand

• 1137
  • Meslek: Dış Ticaret
  • Yer: ankara
« Yanıtla #2 : 03 Ocak 2017, 08:12:34 »
Bu şekilde bir tasarımla yüksek derecelere çıkabilirsiniz.  fakat  bicaklara su vermek için uygun bir tasarım değil nedeni  lokal bir ısınma olur.Bu da bicağı homojen ısıtmaz Bıçağın tüm namusunun veya su vereceğinizi tüm kısmının aynısı da homojen olarak isinması gerekiyor su verme işlemi için enlemesine fulut gibi delikleri delinmiş bir Ocağı kolaylıkla yapabilirsiniz Emre Kipmen bu konuda bir şeyler paylaşmış da hatırlıyorum. Eğer toprağın içine gömecekseniziniz soba kovasına gerek yok Uzunca bir demir boru alin nsonra ucunu tıklayın flüt şeklinde delikler Delin. toprağı V  seklinde bir çukur açın Bıçağın alabilecek kadar büyük olmalı .boruyu toprağa yerleştirin ucuna da hava üflemek için aleti monte ettiğiniz zaman su vermek için çok daha verimli bir Alet elde edersiniz işiniz bitince de boruyu alır gidersiniz o kadar

ibrahim09

• 254
  • İbrahim İşit
« Yanıtla #3 : 03 Ocak 2017, 10:14:01 »
Düzenek çalşır, basıncı yüksek ama debisi düşük olduğu için kompresör olmaz, hava körükleri veya olmadı saç kurutma makinası ( ki kalitesiz olanlar uzun süre çalışınca termiği atar) iş görür. Soba kovasının içini çamurla ( veya ateşe dayanıklı başka malzemelerle ) sıvamak lazım yoksa kısa sürede erir veya oksitlenip dökülür.
Anladım Sefa usta teşekkür ederim. Kovayı çamurla ya da fırınlarda kullanılan alçı malzemesiyle kaplayabilirim. Gökhan ustanın da yazdıklarından yola çıkarak belki de onun anlattığı sistemi de uygulayabilirim.

ibrahim09

• 254
  • İbrahim İşit
« Yanıtla #4 : 03 Ocak 2017, 10:17:12 »
Bu şekilde bir tasarımla yüksek derecelere çıkabilirsiniz.  fakat  bicaklara su vermek için uygun bir tasarım değil nedeni  lokal bir ısınma olur.Bu da bicağı homojen ısıtmaz Bıçağın tüm namusunun veya su vereceğinizi tüm kısmının aynısı da homojen olarak isinması gerekiyor su verme işlemi için enlemesine fulut gibi delikleri delinmiş bir Ocağı kolaylıkla yapabilirsiniz Emre Kipmen bu konuda bir şeyler paylaşmış da hatırlıyorum. Eğer toprağın içine gömecekseniziniz soba kovasına gerek yok Uzunca bir demir boru alin nsonra ucunu tıklayın flüt şeklinde delikler Delin. toprağı V  seklinde bir çukur açın Bıçağın alabilecek kadar büyük olmalı .boruyu toprağa yerleştirin ucuna da hava üflemek için aleti monte ettiğiniz zaman su vermek için çok daha verimli bir Alet elde edersiniz işiniz bitince de boruyu alır gidersiniz o kadar
Söylediğiniz sistemi anladım, daha zahmetsiz basit. Düzeneği değiştirebilirim, yapınca da paylaşacağım. Sağolun ustam çok teşekkürler.

gokhand

• 1137
  • Meslek: Dış Ticaret
  • Yer: ankara

ibrahim09

• 254
  • İbrahim İşit
« Yanıtla #6 : 04 Ocak 2017, 16:24:51 »