Gönderen Konu: Sapan Yapımı  (Okunma sayısı 5922 defa)

Rıza

• Özel Üyeler
  • Kıdemli Üye
  • Meslek: öğretmen
  • Yer: İstanbul-Pendik
Sapan Yapımı
« : 12 Temmuz 2013, 21:35:25 »
Merhaba,
Çocukluğumdaki en önemli oyuncaklarımdan biri olan sapanın kendi çocuklarım tarafından da bilinmesi ve nasıl yapıldığını öğrenmeleri için tatili fırsat bilip sapan yapımına giriştim.
Öncelikle lastik olarak kullanacağım halk arasında serum lastiği olarak bilinen (turnike lastiği)  malzemeyi eczaneden temin ettim.Medikallerde satılan ve  eczanelerde de bulunabilen , fiyatı çok uygun olan bu lastikler sapan da gayet iyi iş görmekte.Çocukken  bu lastikler nadir olarak elimize geçtiği için şambrelden kestiğimiz şeritlerden ya da bulaşık eldivenlerinden kestiğimiz şeritleri 2 kat bağlayarak yapardık.

Daha sonra bizim kepi dediğimiz içine taş konulan deri parçayı yapmak için eskimiş ayakkabımı kullandım.Lastiği bağlayacağım delikleri elimde deri delgeci olduğu için kolayca açtım.Bunu eskiden bıçakla oyarak yapardık.Burada önemli olan deliklerin lastiği asılırken yırtılmaması için yuvarlak formda olması.

Lastikleri kepiye bağlarken en önemli konu lastik ucunu kepi deliklerinin içinden dışarı doğru geçirip bağlamaktır.Yani lastik ucunun atılan taşın takılmaması için taş tutulan yerde kalmaması gerekmekte.Bağlarken annem yardım etti.Çocukken sapan bağlamada hep nenem yardım ederdi.Bağlarken de delikten  geçirdğimiz lastiğin kısa bölümüyle uzun bölümünü birlikte asılarak bağlamak gerekmekte böylelikle ip ,lastik normal haline geliğinde daha iyi kavrıyor.
Çatal işi  için köye gitmeyi bekledim.Malum İstanbul .Köyde çocuklarımın acele etmesi nedeniyle kızılcık arayamadan bulduğum ağaçlardan (Meşe, zeytin)  çatalı yaptım.Aslında kızılcık ağacından bulacağım Y şeklindeki çatalın arasına taş, odun parçası vs koyup üst kısmınıda telle bağlayarak ateşte kurutsaydım U çatalım olurdu.Çocukken üç tip çatal kullanırdık.En çok kullanılan ve basit olan Y çatal, biraz işlem gerektiren T çatal ve U çatal.Çocukluğumda en gözde çatal T çataldı.Şimdi T çatal olur mu demeyin.T çatal aslında açık Y çatal.Ama daha çok T ye benzediği için çocuklar T çatal derdi.Bu çatalı yapabilmek için U çatalın yapıldığının tam tersi dalları aşağıya doğru bağlanıp ateşte kurutulurdu.

Kepisi bağlanmış lastikleri çatala bağlarken aynen kepide olduğu gibi lastiği çatalın içinden geçirip dışarı doğru bağlıyoruz.Bağlarken yine lastikleri asılıyoruz.Bağlamadan önce çatalın bağlanacak  yerlerini çakı ile kertersek  lastik atış esnasında çıkmaz.Dikkat edilecek bir hususta lastik boylarının eşit olması.Bir tarafı bağladıktan sonra diğer tarafı ölçerek bağlamalıyız.

Arada fındık dallarından ok ve yay yaptım.Okun ucuna gazoz kapağını çekiçle kıvırarak sardım.Arkasına ip geçmesi için kertiğini açtım.

Her şey tamam.Çocukluğuma dönmenin vakti.

Mehmet DOĞAN

• Özel Üyeler
  • Kıdemli Üye
  • Meslek: Elektrik Teknisyeni
  • Yer: Hatay /DÖRTYOL (Birecik)
Ynt: Sapan Yapımı
« Yanıtla #1 : 12 Temmuz 2013, 22:29:29 »
Güzel etkinlik eline saglık çocuklar şanslıymış:)
İki dost arasına bir kez güvensizlik girerse, birine ya sürgün ya da ölüm düşer.

Ercan Utkun

• Özel Üyeler
  • Kıdemli Üye
  • Meslek: eğitimci- 1975
  • Yer: aydın
« Yanıtla #2 : 12 Temmuz 2013, 22:31:16 »
   Çocuklar bayram etmiştir,yaşa Hocam...
Bilgi sahibi olunmadan,fikir sahibi olunmaz.

Salim Türk

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • otuz küsür :)
  • Meslek: Web tasarım ve programlama (Makine Öğretmeni)
  • Yer: İzmir-Buca
« Yanıtla #3 : 12 Temmuz 2013, 23:17:45 »
Bu yaptıklarınızı çocukken bizde çok yapardık :)

ozgurozdemir

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • Meslek: elektrik teknisyeni
  • Yer: İst. sancaktepe-1978 0RH+
« Yanıtla #4 : 12 Temmuz 2013, 23:54:55 »
elinize sağlık çok güzel olmuşlar  kazasız kulanımlar dilerim
çoçukluğum aklıma geldi köye gidince bende bir tatar yayı yapayım :) şimşirden
GÖLGEDE YÜRÜYENİN GÖLGESİ OLMAZ

Murat AKIN

• Özel Üyeler
  • Kıdemli Üye
  • Meslek: Emekli teknik öğretmen
  • Yer: Tekirdağ
« Yanıtla #5 : 13 Temmuz 2013, 01:53:51 »
Şimdi olduğu gibi oyuncak çeşiti bol değildi.

El becerisi iyi olanlar kendi oyuncaklarını yaparlardı.

Bu da öyle birşey.

Ama bize evden kullanmak yasak edilmişti, birisinin camını kırarız veya kuş vururuz diye.

Bizdeki adı "ATKIŞ" dı.

Yay küçük olmuş.

Okun arkasına; ağaç ikiye yarılıp tavuk tüyü konulursa hedefi kolay bulur.

Berke Boyacı

• Başıma başlık.
  • Özel Üyeler
  • Tam Üye
  • Meslek: Aslan Terbiyecisi
  • Yer: İzmir
« Yanıtla #6 : 13 Temmuz 2013, 07:41:37 »
Öncelikle kocaman maşallah :)

Hocam fark ettim de sizin üç oğlanında yan yana sapan attığı fotoğrafta en sağdaki oğlanın okçuluğa yeteneği var. Doğru çekişi siz mi gösterdiniz bilmiyorum ama... Çekiş on numara bence :)
Forumun kendi söyleyen kendi gülen delisi

Kaya

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • Meslek: technik
  • Yer: Frankfurt
« Yanıtla #7 : 13 Temmuz 2013, 19:12:45 »
Hocam ellnize saglik ben hala sapan yaparim.uzakdogu gezilerimde orman ve cangila ugramadan yapamadigimdan cantamda mutlaka sapanim olur bir seferinde hanimla beraber Erawan Milli Parkinda Yürüyüs esnasinda maymun cetesinin saldirisina ugramistik   cok endiselenmistim.Ben lastikleri icin jimnastik bandlarindan olan Thera bandin altin renklisini kullaniyorum dört adet bir tarafa dört diger tarafa performansi süper isyerinden eski rulmanlaedan birini kesip misketlerinde bir de keseye doldurdum.neredeyse 7,65 tabanca kadar etkili ,gene bir ada gezisinde comodor ejderleride saldirida bulunma gafletini gösterdi ama kesin söyleyebilirim cok caydirici bir etkisi var..
Delikanlilardan en sagdakinin durusu ilgi cekici yalniz iki omuzda normal durustaki gibi asagida durmali..
Alimler seyre dalar ,cahil olan dostluk düsmanlik arar

tufan

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • Meslek: elektrik teknisyeni
  • Yer: kırklareli/ lüleburgaz
« Yanıtla #8 : 13 Temmuz 2013, 20:05:53 »

:2up
Eğer bir örs isen kendini sabit tut,eğer bir çekiç isen zamanında vur. ( G.Herbert)

Rıza

• Özel Üyeler
  • Kıdemli Üye
« Yanıtla #9 : 14 Temmuz 2013, 15:23:56 »
   Çocuklar bayram etmiştir,yaşa Hocam...
elinize sağlık çok güzel olmuşlar  kazasız kulanımlar dilerim
çoçukluğum aklıma geldi köye gidince bende bir tatar yayı yapayım :) şimşirden
Güzel etkinlik eline saglık çocuklar şanslıymış:)
Teşekkür ederim sağolun.

Evet Salim Bey çocukken yaptıklarımızı çocuklarımıza aktarabilmek için yaptım.Umarım onlarda kendi çocuklarına gösterir.

Şimdi olduğu gibi oyuncak çeşiti bol değildi.

El becerisi iyi olanlar kendi oyuncaklarını yaparlardı.

Bu da öyle birşey.

Ama bize evden kullanmak yasak edilmişti, birisinin camını kırarız veya kuş vururuz diye.

Bizdeki adı "ATKIŞ" dı.

Yay küçük olmuş.

Okun arkasına; ağaç ikiye yarılıp tavuk tüyü konulursa hedefi kolay bulur.

Murat Hocam, saygılar sunarım.Yay ve oku alel acele ve çocukların boyunu düşünerek yaptım. Bir daha yaparsam tavsiyelerinizi göz önünde bulundurcam.
Öncelikle kocaman maşallah :)

Hocam fark ettim de sizin üç oğlanında yan yana sapan attığı fotoğrafta en sağdaki oğlanın okçuluğa yeteneği var. Doğru çekişi siz mi gösterdiniz bilmiyorum ama... Çekiş on numara bence :)
Berke bey, teşekkür ederim.İnanın siz yazdıktan sonra farkettim. Ben öğretmek amacıyla bir kaç atış yaptım ama Yiğit Alp galiba kendi stilini geliştirmiş.Benim atışım şu şekildeydi.

Hocam ellnize saglik ben hala sapan yaparim.uzakdogu gezilerimde orman ve cangila ugramadan yapamadigimdan cantamda mutlaka sapanim olur bir seferinde hanimla beraber Erawan Milli Parkinda Yürüyüs esnasinda maymun cetesinin saldirisina ugramistik   cok endiselenmistim.Ben lastikleri icin jimnastik bandlarindan olan Thera bandin altin renklisini kullaniyorum dört adet bir tarafa dört diger tarafa performansi süper isyerinden eski rulmanlaedan birini kesip misketlerinde bir de keseye doldurdum.neredeyse 7,65 tabanca kadar etkili ,gene bir ada gezisinde comodor ejderleride saldirida bulunma gafletini gösterdi ama kesin söyleyebilirim cok caydirici bir etkisi var..
Delikanlilardan en sagdakinin durusu ilgi cekici yalniz iki omuzda normal durustaki gibi asagida durmali..

Kaya Bey bilgi için teşekkür ederim.Evet gerektiğinde çok güçlü bir silaha dönüşebileceğini tahmin ediyorum.Bu işi çok daha ileri götürenler varmış.
http://www.youtube.com/watch?v=sZypZVxpyMM

Berke Boyacı

• Başıma başlık.
  • Özel Üyeler
  • Tam Üye
  • Meslek: Aslan Terbiyecisi
  • Yer: İzmir
« Yanıtla #10 : 14 Temmuz 2013, 16:11:56 »
O zaman Yiğitalp' i okçuluğa yazdırmazsanız hatrımız kalır diyelim :) Tabi bunu en iyisini siz bilirsiniz ama amatör olarak okçuluk yapmış ve geleneksel türk okçuluğu konusunda az biraz bilgili bir insan olarak benim görüşüm şu; 

Bence çok iyi bir kemankeş olabilir :)

Yani demem o ki sapanı çektiği değil tuttuğu eline bir bakın. Avuç ayasına oturtmuş sapanın sapını :) Doğru çekiş pozisyonunu tamamiyle kendi çözdüğüne göre biraz destekle iyi bir okçu olmaması için bir sebep göremiyorum.
Hayran kaldım ben ne diyeyim :) KOCAMAN MAŞALLAH.
Forumun kendi söyleyen kendi gülen delisi

deniga

• Üye
  • *
  • Meslek: Emekli
  • Yer: istanbul--avcılar
« Yanıtla #11 : 16 Temmuz 2013, 17:58:45 »
Çocuklığumu hatırladım.
En güzel ay çatalı karaağaçtan yapardık. Kazlıçeşmeden kauçuk eldiven artıklarından çatala bağlamak için "bağcık"keserdik ince ince. O zamanlar en güzel ve esnek kuş lastiği ise Kırmızı kamyon şamrelinden olurdu.
Ara sıra böyle nostalji yapalım, iyi oluyor.
Selamlar
Türk insanı para gibidir. Işık tut. ATATÜRK yoksa sahtedir.

DUMRU

• Hüseyin DUMRU 1982
  • Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
    • www.bozkirgezgini.com
  • Meslek: Eczane teknisyeni
  • Yer: Konya/Bozkır
« Yanıtla #12 : 18 Temmuz 2013, 09:54:04 »
Elinize sağlık. Sapan iyidirde çocuklara sapanla avlanma zamanını iyi anlatmak gerekir. Kendimden bilirim, çok yuva dağıttım. Ama eylül ayında divit serçesi deriz, söğütlerde dolaşır bir serçe var. Sapsarı yağı olur. Lezzetini anlatamam.

Bu arada çalıştığınız bahçe- ev in duvarında değişik bir mimari var:9
Yiğidin harman olduğu yerde doğmuşsam. Şu Uluçay'dan su içmişsem.. Namerdin sofrasına bağdaş kurup oturmam. Hüseyin DUMRU

Rıza

• Özel Üyeler
  • Kıdemli Üye
« Yanıtla #13 : 19 Temmuz 2013, 15:39:45 »
O zaman Yiğitalp' i okçuluğa yazdırmazsanız hatrımız kalır diyelim :) Tabi bunu en iyisini siz bilirsiniz ama amatör olarak okçuluk yapmış ve geleneksel türk okçuluğu konusunda az biraz bilgili bir insan olarak benim görüşüm şu; 

Bence çok iyi bir kemankeş olabilir :)

Yani demem o ki sapanı çektiği değil tuttuğu eline bir bakın. Avuç ayasına oturtmuş sapanın sapını :) Doğru çekiş pozisyonunu tamamiyle kendi çözdüğüne göre biraz destekle iyi bir okçu olmaması için bir sebep göremiyorum.
Hayran kaldım ben ne diyeyim :) KOCAMAN MAŞALLAH.
Berke Bey, Şu anda çocuklar yüzme kursuna devam ediyorlar. Ama önümüzdeki sene tavsiyenizi dinleyeceğim.İnşallah  yakın bir yerde okçuluk kursu bulabilirim.Tavsiyeniz için tekrar teşekkürler.
Çocuklığumu hatırladım.
En güzel ay çatalı karaağaçtan yapardık. Kazlıçeşmeden kauçuk eldiven artıklarından çatala bağlamak için "bağcık"keserdik ince ince. O zamanlar en güzel ve esnek kuş lastiği ise Kırmızı kamyon şamrelinden olurdu.
Ara sıra böyle nostalji yapalım, iyi oluyor.
Selamlar
Teşekkürler
Elinize sağlık. Sapan iyidirde çocuklara sapanla avlanma zamanını iyi anlatmak gerekir. Kendimden bilirim, çok yuva dağıttım. Ama eylül ayında divit serçesi deriz, söğütlerde dolaşır bir serçe var. Sapsarı yağı olur. Lezzetini anlatamam.

Bu arada çalıştığınız bahçe- ev in duvarında değişik bir mimari var:9
Hüseyin Bey, Evet malesef bende zamanlı zamansız kuş avladım çocukluğumda.Boynumda sapan cebimde  bir sürü taş bahçelerde serçe, piti, karatavuk arardım. Vurduklarımızın hemen tüylerini yolar, üter, içini temizler ve oracıkta yaktığımız ateşte pişirir yerdik.Çocuklarım ikamet yerim nedeniyle bunu isteseler de yapamaz.Köyde de zaten hedef dikerek  atış yaptılar.Dediğiniz çok doğru  silah kullanma, avcılık ve atıcılık öğretilecekse bu kültürün çocukluktan itibaren verilmesi gerekli ki ileride yuva dağıtmasın eline geçirdiği silahla güç sarhoşu maganda olmasın. Bahsettiğiniz eve gelince İznik_Sarıağıl da kayın pederimin köyü. Osmanlı-Rus harbi zamanında Bulgaristandan göç eden aileler tarafından kurulmuş bir köy. Kayınpederim ve babası ağaç ustasıymış.Eski yöntemlerle (el bıçkısı, balta vs) ağaçları şekillendirerek ev inşa ederlermiş.Çaprazlamaların arasında kullanılan taşlarda o bölgede dere kenarlarında ilk toplandığında çok ağır fakat kuruduktan sonra hafifleyen ısı yalıtımı sağlayan gözenekli bir yapıya sahip taşlar.Tabiki kerpiç ve toprak sıvada kullanılyor.Dede ilk tuğla ve çimento kullanılarak yapılan betonorme evin yapılışını görünce ''Elin eğri büğrü ağaçlarını düzeltecez diye  ömrümüzü çürütmüşüz'' demiş.Köyün ve evin avlu dışından bulabildiğim fotoğrafları.

bora atalay

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • bora atalay 1969 5366888999
  • Meslek: esnaf
  • Yer: samsun
« Yanıtla #14 : 24 Temmuz 2013, 15:53:01 »
iyi avlar, bol eğlenceler...

merttt9

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye