Gönderen Konu: sürbısa marka bıçaklar??  (Okunma sayısı 9733 defa)

doctore

• Özel Üyeler
  • Tam Üye
  • Yer: kayseri
sürbısa marka bıçaklar??
« : 12 Ekim 2012, 13:15:57 »
şu an üretimde olan sürbısa marka bıçaklarda bileme sorunları yaşayan var mı?eski dövme çelik kullanılmıyor ve kalite düştü t7mov çelikten kaynaklandığı söylendi ne kadar masatlama yapsam da bıçak keskinlik almıyor elimde 5 adet mevcut hepsi de aynı.. sulu çarkta da bilendi ama sonuç kötü..t5mov çeliğinden yapılmış bursa işi durmaz marka bıçaklarım var onlarda en ufak sıkıntı yok jilet gibiler..sürmene nin artık adı var başka bir numarası yok ..herkese selamlar..

gökhan bakla

• Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
    • blog
  • Yer: Tekirdağ / Malkara - 1978
Ynt: sürbısa marka bıçaklar??
« Yanıtla #1 : 12 Ekim 2012, 13:43:53 »
Sürbisa bıçaklar biraz canınızı sıkmış galiba ;)

Kendimin kullandığı 2 numara t7 sürbisa bıçağımda bu bahsettiğiniz sorun yok, gayet iyi.

Bileme konusunda iyi ağız almayışının sebebi belkide su verme işlemidir.
Toplu ve seri üretimlerde sürekli aynı kalitede üretim yapmak biraz sıkıntılı bir süreç olsa gerek. Belkide su verme işleminde bir sıkıntıları olmuştur.

Bu tip sorunların çözümü direk olarak üretici firma olmalı, yani şikayetinizi direk olarak onlara iletin bence. Kendileri ile alakalı bir sorun varsa bunu fark etmelerini sağlamış olursunuz. ;)

deserteagle

• Eylem Cengiz
  • Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elktrnk.müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #2 : 12 Ekim 2012, 14:13:16 »
Bilenince kolay/çabuk köreliyor deseniz çelik ya da ısıl işlemde sorun var diyeceğim ama "keskinlik almıyor" diyorsunuz. Bu izahaten dolayı şüpheye düştüm. Aklıma iki olasılık geldi. Bir, çelik çok sert ve kullanılan ekipman ve yöntem bilemede yetersiz kalıyor. İki, çelik bilenmeye dahi yaramayacak kadar vasıfsız.

Eğer birincisi doğruysa daha kötü ısıl işlem yapılmış çelikleri kolay bilemeye alıştıktan sonra çok sert, ısıl işlemi güzel yapılmış bıçağınızı masatlamak için çeliğiniz(*) yetersiz kalıyor olabilir. İyi bıçaklarda masatın kifayetsizliği rastlanmayan bir durum değil.

Çark için bir şey diyemiyorum. Bir çok bileyci çok kaba kumlu bir çarkla bilemeyi bıçaklara reva görüyor. Sizin bahsettiğiniz taş adam gibi bir taşsa bu yorumu yok sayın.

------------------
*: masatın kendi çeliğini kast ediyorum.
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2012, 14:15:41 Gönderen: deserteagle »
Eylem Cengiz
Savaştan kaçınılamaz, ancak başkalarına yarayacak şekilde ertelenebilir. Makyavelli

ozgurozdemir

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • Meslek: elektrik teknisyeni
  • Yer: İst. sancaktepe-1978 0RH+
« Yanıtla #3 : 12 Ekim 2012, 15:11:06 »
selam

yaptığım kasap bıcaklarının hepsi t-7 mo çeliğinden ve piyasada bulabileceğiniz en iyi imalat çeliği diyebiliriz
bende sürmenenin kulandığı 10 sene önce alınan dövme çelikdiye ifade edilen bir bıcak var ve devamlı kulanırım
kimse celiği döverek malesef yapmıyor hazır konik lama kulanılarak yapılan çeliklere malesef dövme ibaresi koyuluyor nihayetinde hadden cıkarken meret dövülmüyor değil hani.
eskiler malesef fransız çeliği değildir alman malı 1.4112 den imal edilmiş malzemelerdir ve kalitesi gayet iyidir.olsada kullansak .
ustalarımızın açıkladığı gibi imalatcılar toplu şekilde suverme işlemi yaptığından dolayı kimi bıcaklar tam olarak su almamaktadır.
fakat sizin söylemiş olduğunuz tam olarak keskinleşmmesi yapmış olduğunuz işlemde bir sıkıntı olduğunu gösteriyor ziyadesi ile düz demiri uygun şekilde bileylerseniz  jillet gibi olur ama agız tutuşu olmaz.
T-5 çeliği T-7 den daha düşük karbon oranına ve molibidenyum oranına sahip birçelik.
bence sıkıntının bıcaktan olduğunu düşünüyorsanız bıcakları sürbisaya geri gönderim derim ilgileneceklerdir.

saygılarımla

Sakın kendini eşkıyalarla mukayese etme, kendini evliya sanırsın. İyilerle mukayese et ki, hatalarını bulasın

doctore

• Özel Üyeler
  • Tam Üye
« Yanıtla #4 : 12 Ekim 2012, 15:30:20 »
firma ile daha önce görüştüm ,firma yetkilisi t7 çeliğin setliğini ve zor bilendiğini söyledi  ama kesinlikle bence bu forumda yazan arakadaşlar kadar bilgili değillerdi. sorun su verme de ;arkadaşların dediği gibi yaşasın bursa bıçakları zaten kombinaların ve profesyonel et işleme yerleri ya bursa işi kullanıyor ya da alman işi f.dick,eicker v.s sürmene hikaye boş yere para vermeyin ...

ozgurozdemir

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #5 : 12 Ekim 2012, 15:39:23 »
üstadım saydığınız yabancı markaların kullanmış olduğu çelikler T-7 den daha iyi bir çelik değil bunu belirteyim
o markalardan bendede var bendeki sürmenelerin yanına bile yaklaşamıyor
bursadan aldığınız bıcaklarlada aynı sorunla karşılaşma ihtimaliniz yüksek malesef
biz tektek su verdiğimizden dolayı bizim bıcakların hemsi istediğimiz sertlikte oluyor ama arkadaşlar malesef 500 kg veya 1000 kglik fırınlarda su veriyor
küçük imalatçılar aslına uyguın su verme ve akabinde menevişide düzgün yapıyorlarsa bıcak 420 de olsa iyi iş görecektir.
t-7 kullanın sertliği 56-57 dir
kendim kullanacaksam 59 yaparım ki o sertliği rahatlıkla alıyor .
siz bıcakları gönderin sürbisaya ilgilenirler.
illa bursa malı derseneiz reklam yapayım turgut aydemir ustamızın bıcaklarını bir deneyin derim
ben test ettim gayet başarılı
Sakın kendini eşkıyalarla mukayese etme, kendini evliya sanırsın. İyilerle mukayese et ki, hatalarını bulasın

deserteagle

• Eylem Cengiz
  • Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #6 : 12 Ekim 2012, 16:29:45 »
firma ile daha önce görüştüm ,firma yetkilisi t7 çeliğin setliğini ve zor bilendiğini söyledi  ama kesinlikle bence bu forumda yazan arakadaşlar kadar bilgili değillerdi. sorun su verme de ;arkadaşların dediği gibi yaşasın bursa bıçakları zaten kombinaların ve profesyonel et işleme yerleri ya bursa işi kullanıyor ya da alman işi f.dick,eicker v.s sürmene hikaye boş yere para vermeyin ...

Yukardaki ilk cümlenize bakarak ben bu bıçağı daha çok beğendim. Sertse ancak zor bileniyorsa bu bana bıçağın bir problemi değil avantajı olarak göründü.

Problem bilemede. Bu bıçağı kullanın. Eski masatınızı çöpe atın. Bir yerlerden seramik çubuk falan bulun, ince ve güzel bir zımpara taşı alın.

Özetle, yanlış düşünüyorsunuz.
Eylem Cengiz
Savaştan kaçınılamaz, ancak başkalarına yarayacak şekilde ertelenebilir. Makyavelli

gökhan bakla

• Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
    • blog
« Yanıtla #7 : 12 Ekim 2012, 16:35:18 »
Türkiye'de t7'den daha kaliteli çelik kullanan seri imalatçı var mı?

Ben sorunun çelikte olduğunu düşünmüyorum ve elimdeki sürbisanın kalitesini göz önünde bulundurarak ta tüm sürbisa bıçakları kötüdür demek bence yanlış.

hatalı üretim yada yanlış yapılan bir işlem falan var ::) ilk önce hatanın sizden olmadığına emin olun, ;)

doctore

• Özel Üyeler
  • Tam Üye
« Yanıtla #8 : 12 Ekim 2012, 17:20:06 »
üstadım saydığınız yabancı markaların kullanmış olduğu çelikler T-7 den daha iyi bir çelik değil bunu belirteyim
o markalardan bendede var bendeki sürmenelerin yanına bile yaklaşamıyor
bursadan aldığınız bıcaklarlada aynı sorunla karşılaşma ihtimaliniz yüksek malesef
biz tektek su verdiğimizden dolayı bizim bıcakların hemsi istediğimiz sertlikte oluyor ama arkadaşlar malesef 500 kg veya 1000 kglik fırınlarda su veriyor
küçük imalatçılar aslına uyguın su verme ve akabinde menevişide düzgün yapıyorlarsa bıcak 420 de olsa iyi iş görecektir.
t-7 kullanın sertliği 56-57 dir
kendim kullanacaksam 59 yaparım ki o sertliği rahatlıkla alıyor .
siz bıcakları gönderin sürbisaya ilgilenirler.
illa bursa malı derseneiz reklam yapayım turgut aydemir ustamızın bıcaklarını bir deneyin derim
ben test ettim gayet başarılı

ben zaten t7 den iyi olduğunu iddia etmiyorum.. ama kullanım açısından eğer et işleme veya mutfakta kullanıyorsanız bursa ve yatağan tarafında hatta sivas bıçaklarında kullanılıan fransız çubukları çok iyi sonuç veriyor. sorunu hallettim zaten  kaldırdım attım sürmeneleri ..durmaz a devam ..selamlar

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #9 : 12 Ekim 2012, 17:22:25 »
Yazdıklarınızdan "bileme" yapmadığınız anlaşılıyor, sanıyorum sadece masatlama yapmışsınız. Bilemeyi gerçekleştirip, bıçağı keskin hale getirdkten sonra ağız dayanımınının ( keskinliği koruma süresini) ne kadar sürdüğünü test etmedikten sonra bıçak hakkında "iyidir" veya "kötüdür" demek doğru bir yaklaşım olmaz ve yanıltıcıdır. Size önerim, öncelikle bıçağı bileyip keskin hale getirin ve ardından kesme performansını test edip yorumunuzu öyle yazın, diğer türlüsü herhangi bir kuruluşu veya kişiyi haksız yere karalamaya girer ki hoş olmaz.

doctore

• Özel Üyeler
  • Tam Üye
« Yanıtla #10 : 12 Ekim 2012, 17:30:33 »
Yazdıklarınızdan "bileme" yapmadığınız anlaşılıyor, sanıyorum sadece masatlama yapmışsınız. Bilemeyi gerçekleştirip, bıçağı keskin hale getirdkten sonra ağız dayanımınının ( keskinliği koruma süresini) ne kadar sürdüğünü test etmedikten sonra bıçak hakkında "iyidir" veya "kötüdür" demek doğru bir yaklaşım olmaz ve yanıltıcıdır. Size önerim, öncelikle bıçağı bileyip keskin hale getirin ve ardından kesme performansını test edip yorumunuzu öyle yazın, diğer türlüsü herhangi bir kuruluşu veya kişiyi haksız yere karalamaya girer ki hoş olmaz.

bilemenin ağababası yapıldı bantlı zımparalarda ,sulu çarklarda,kösele taşlarında,girit taşlarında yani biz de biraz bişeyler biliyoruz  o konularda..kimseyi de karaladığımız yok  bu işle uğraşan profesyonel kesim kombinaları,et balık kurumu veya aytaç hangi markaları kullanıyor acaba??malum markayı kullanmadığı kesin .. zaten bu sorunun cevabı benim sorunumu da cevaplıyor... saygılarımla...

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #11 : 12 Ekim 2012, 17:43:26 »

bilemenin ağababası yapıldı bantlı zımparalarda ,sulu çarklarda,kösele taşlarında,girit taşlarında yani biz de biraz bişeyler biliyoruz  o konularda..kimseyi de karaladığımız yok  bu işle uğraşan profesyonel kesim kombinaları,et balık kurumu veya aytaç hangi markaları kullanıyor acaba??malum markayı kullanmadığı kesin .. zaten bu sorunun cevabı benim sorunumu da cevaplıyor... saygılarımla...
Bilemenin "ağababasını" yaptığınızı yazmayınca, yani sadece "masatlama yaptım" deyince bende sadece masatlama yaptığınızı düşünerek yazdım. Yine de kafama takılan bir soru var bu kadar bileme yapıldıktan sonra keskinlik almaması keskinleştirilemediğini gösterir. Elinize bir pirinç sac alsanız ve bunu doğru bileseniz yine de keskinlik alır.  Ben saydığınız markaların herhangi birini kullanmış  veya dediğiniz kombinelerin ne bıçağı kullandığı konusunda bilgi sahibi birisi değilim. Ancak herkesin kullandığı bıçak bu, o zaman da iyisi budur diye bir yaklaşımı da doğru bulmam. Siz sorularınıza böyle yanıt buluyorsanız saygı duyarım.

deserteagle

• Eylem Cengiz
  • Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #12 : 12 Ekim 2012, 18:01:22 »
Mehterem, şu ana kadar gördüğüm kadarıyla sizin öyle bileme imkanlarınız yok. Olsaydı Halmak'ı da kendiniz bilerdiniz.

Bıçağın sertliğinden kolayı kırılgan olduğunu yazmış olsaydınız bir şey denmezdi de çeliğin sertliğinden bahsedip yakınınca problemin bıçaktan kaynaklanmadığına emin oldum. Dediğiniz eleştirileri daha önce gerçekten yeterince su verilmemiş (ya da suyu kaçık) bıçaklarla çalışmaya alışık kişilerden çok duydum hep. Ararsanız siz de benzer örnekleri görebilirsiniz. Üçgen eğe ile bileyemediği bıçakları kötü zannetmek ya da çelik masatın işe yaramadığı durumda çeliği bir kenara koymak yerine bıçağı bir kenara atmak bu durumdaki kişinin yaptığı şeyler.

Bıçaklarınızı atmayıp da size yardım etmemize fırsat verseydiniz problemin ne olduğunu tespit etmek ve çözmek mümkün olacaktı.  :-\ Şu durumda olmayan bıçağın durumunu anlayamayacağımız için benim yukardaki fikirlerimi değiştirmek kabil olmayacak. Hatta aynı şekilde bahsettiğiniz öteki markanın hakkında da olumsuz düşünmeye başladım.
Eylem Cengiz

tufan

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • Yer: kırklareli/ lüleburgaz
« Yanıtla #13 : 12 Ekim 2012, 18:33:07 »
sürbisa belki çin yapımıdır. malum ünlü markalar taklit ediliyor.Ama çin malıda olsa tenekede olsa bileme alır gibime geliyor.
Eğer bir örs isen kendini sabit tut,eğer bir çekiç isen zamanında vur. ( G.Herbert)

ozgurozdemir

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #14 : 12 Ekim 2012, 19:12:40 »
ustadım bıcakları cöpe atmanıza gerek yok 5 tane bıcak 150 tl eder
sürbisa piyasadaki yerli malı bıcakların en pahalısıdır ziyadesi ile tanınmışlık ve reklam akabilde fiyatdır.
bıcakları dediğimiz gibi keşke sürbisaya kargolasaydınız.
mezbahaneler malesef bıcağın fiyatına bakarak alırlar bazıları ise markaya bakıp alırlar bursadaki mezbahaneler bursalı üreticiler duruken sürmeneden bıcak almazlar.
ve t-7 den yapılan yapılan bıcaklarıda masat almadığından kulanımına yaklaşmazlar genelde masat alan orta sertlikte bıcakları tercih ederler.
bizim kara denizde masat kulanma alışkanlığı yoktur kösüre taşında bilenir akabinde yağtaşında ve bıcak keser uzunsürede keskinliğini korur
t-5 den yapılan bir bıcak orta sertlikte olup 52-54 hrc civarındadır ve masatla güzelçe bileylenir kasabı uğraştırmaz.
buna en güzel örnek arkadaşıma yaptığım d-2 kasap bıcağıdır 60 hrc kendisi bu bıcak yüzünden masadını cöpe atmıştır ve bıcağın kötü olduğunu beyan etmiştir.
kendisine t-5 den 54 hrclik bir bıcak yaptım bıcağın cok kaliteli olduğunu beyan etti aradaki fark budur.
sürbisa kötü demek sakın almayın demek yanlış olur bu diğer firmalar içinde  gecerlidir.

saygılar

Soytürk Dönmez

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • Meslek: Bileyici
  • Yer: İstanbul-Büyükçekmece
« Yanıtla #15 : 12 Ekim 2012, 20:24:49 »

Merhaba sayın doctore; bahsettiğiniz marka bir bileyici olarak gözlemlediğim piyasada şuan üretilmekte olan seri büretim bıçakların içinde en iyilerinden biri.Günde ortalama 30-40 tane bu bıçaktan bileylemekteyim. Bıçak piyasada satılan çoğu bıçaktan çok daha iyi.Benimde gözlemlediğim sorunların genelde masattan kaynaklandığı.Birde masatı atma tekniğide çok önemli.30 senelik usta kasap 0nbeş günde bir bıçağını bileylerken, benim sözümü dinleyip o şekilde masat atan yeni çırak 40 gün kadar aynı bıçağı bileylemeden kullanabiliyor. Diyebilirsinzi ki ; " Aynı masattı başka bıçakta kullanıyorum sonuç alıyorum ama bu bıçakta alamıyorum ." .diğer bıçakların hatta çoğunun ısıl işlemi tam yapılmıyor dolayısıyla gereken sertlikte değil çabuk masat alıyor fakat çabukta köreliyor. Sonuç olarak şahsi gözlemim genel olarak masatlar sorunlu bence masatta en az bıçak kadar önemli hatta daha da fazla.Size tavsiyem alman dick yada bizim yerli üretim fakat çeliği finlandiya çeliği esaş masatlar, selamlar.

doctore

• Özel Üyeler
  • Tam Üye
« Yanıtla #16 : 13 Ekim 2012, 10:15:02 »
forumda birçok arkadaşımızın verdiği kıymetli bilgiler için teşekkür ederim zaten ben bu platformun bu yönünü seviyorum .peki arkadaşlarıma şöyle bir soru sorsam pirge mi surbısa mı desem hangisini tercih ederler ?

BAM_35

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • Murat ARIKUT
    • ma | d tasarım ve danışmanlık (sadece iletişim bilgileri)
  • Meslek: Endüstri Ürünleri Tasarımcısı
  • Yer: İzmir, Konak
« Yanıtla #17 : 13 Ekim 2012, 10:20:00 »
Tanışma, isim kullanma gibi bir kısım konvansiyonlar iletişimi kolaylaştırdıkları için bu forumda önem verilen konular izlediğim kadarı ile sayın üye. Ben de yeniceyim o yüzden izlenimimi paylaşıyorum veya tanıştınız da ben kaçırdım, kusura bakmayın o zaman.
Sabır bittiğini düşündüğümüz yerde başlar...
Ve bireylere verdiğimiz değerle ters orantılı olabilir ;)

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #18 : 13 Ekim 2012, 11:30:08 »
forumda birçok arkadaşımızın verdiği kıymetli bilgiler için teşekkür ederim zaten ben bu platformun bu yönünü seviyorum .peki arkadaşlarıma şöyle bir soru sorsam pirge mi surbısa mı desem hangisini tercih ederler ?
Sizin bu mesajda söyledikleriniz ve sorduğunuz soru, tartışmanın akışını bozar. İki nedenle bozar, öncelikle bizim tartıştığımız şey; bir bıçağın kalitesine yönelik teknik anlayışın ne olması gerektiği ve hangi durumlarda bir bıçağı "işe yaramaz" diye nitelendirmek, hangi durumda bu nitelemenin yanlış olduğunu vurgulamak gerektiği idi. Bunu halledemedik sanıyorum, bunu halledememişken bu kez de "Sürbisa mı Pirge mi" sorusu çok havada kalır. Neye göre Sürbisa neye göre Pirge ? bu durumda sizinle aynı yaklaşım mantığında gidecek olursak sorunuzun yanıtı çok basit, et kombinalarının ve kasapların kullandıklarına bakıp onu alacağız demektir.
Bir bıçağın veya bir başka ürünün estetik kaygılardan uzak olarak kalitesine bakarak alma işi bir dizi teknik özelliğe bakmayı gerektirir. Bıçak için bunların neler olması gerektiği formudaki bir çok başlıkta bir çok kez incelendi yazıldı çizildi. Hatta bu kimi zaman bir fotoğraf makinasıyla ilgili de yazıldı, kimi zaman ahşabın stabilizasyonuyla ilgili, kimi zaman da deriyle... Teknik anlamda gelişme dediğimiz şey, elleyerek, bakarak ve sadece kulaktan duyarak değil sadece okuyarak, araştırarak ve deneyerek elde ediliyor ve pahalı bir şey. Bilgi edinmek işin kolayı , yanı sadece okuyorsunuz ve ediniyorsunuz, Bunu iyi kullanmak en ucuzu. Saygılar.

gökhan bakla

• Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
    • blog
« Yanıtla #19 : 13 Ekim 2012, 12:08:44 »
Biz  bir karar mekanizması değiliz, bu kötü, bu iyi demeye de kesinlikle karşıyım. Hele gene ticari bir markayı!

Bir bıçağın teknik ve kullanım bakımından iyi yada kötü yönleri hakkında konuşabilir veya fikir beyan edebiliriz, bunda hiç bir sakınca yok ama komple bir marka için bu kötüdür demek o kadar kolay bir şey değil.