Gönderen Konu: Biley taşı alırken ideal ölçü nedir?  (Okunma sayısı 4914 defa)

Metnes71

• Özel Üyeler
  • Acemi Üye
  • Metin CANSEVER
  • Meslek: Makine Resim Konstruksiyon Teknikeri
  • Yer: Kocaeli
Biley taşı alırken ideal ölçü nedir?
« : 17 Eylül 2012, 10:49:15 »
Ustaların bileme videolarını izledikden sonra bileme taşı almaya karar verdim.( zımparalar uzun ömürlü değil)
İlk zımpara bileme denemem 240-400-800 kumda oldu.
Sizce en uygun taş ölçü hangisi olur.
Bu sitedeki taşların hangi ölçüsünü alayım.En kısası en uygun fiyatlı olanı dahi iş görürmü.Bu taşlar iki yüzlümü ( kaba-ince )
http://www.takimmarket.com/Default.aspx?_Args=_CatSel,2713,Promar
Bilgilerinizi rica ederim.

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
Ynt: Biley taşı alırken ideal ölçü nedir?
« Yanıtla #1 : 17 Eylül 2012, 13:14:24 »
Bu taşlar kombine taştır, iki yüzü var. Bir yüz kaba bilemeler için ( tahra, balta vs) bir yüz ince bilemeler için. Taşın ölçüleri ne kadar büyürse o kadar rahat çalışırsınız, benim kullandıklarım bu ölçüdeki, tavsiye ederim http://www.takimmarket.com/Default.aspx?_Args=ProductImage,4007,Promar,21767

Metnes71

• Özel Üyeler
  • Acemi Üye
  • Metin CANSEVER
« Yanıtla #2 : 17 Eylül 2012, 13:57:13 »
Bu taşlar kombine taştır, iki yüzü var. Bir yüz kaba bilemeler için ( tahra, balta vs) bir yüz ince bilemeler için. Taşın ölçüleri ne kadar büyürse o kadar rahat çalışırsınız, benim kullandıklarım bu ölçüdeki, tavsiye ederim http://www.takimmarket.com/Default.aspx?_Args=ProductImage,4007,Promar,21767

Teşekkür ederim , siteye meil attım ellerinde varmış , önceden sipariş üzere getiriliyormuş , şimdi ise bütün ebatlar stokda varmış.
ödeme yapılınca hemen kargoya veriliyormuş.
Tahminin bunlar kaç grid.Siteye sordum bilmiyorum dedi.

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #3 : 17 Eylül 2012, 14:07:25 »
Kahverengi tarafı 300-400, beyaz tarafı 1500-2000 grid civarıdır.

Metnes71

• Özel Üyeler
  • Acemi Üye
  • Metin CANSEVER
« Yanıtla #4 : 17 Eylül 2012, 14:12:48 »
Kahverengi tarafı 300-400, beyaz tarafı 1500-2000 grid civarıdır.

Çok teşekkür ederim cevap için.

erdi sari

• Özel Üyeler
  • Kıdemli Üye
  • erdi sarı
  • Meslek: ogrencı
  • Yer: izmir
« Yanıtla #5 : 17 Eylül 2012, 14:42:41 »
sefa hocam benim bir sorum olucak tas ne kadar buyukse okadar rahat calisirsiniz dediniz peki namlu kivrimliysa ayni sey gecerlimi? sunun icin soruyorum bende 'buck paklite large skinner' var bu bicagin agzi kivrimli agizin kabzaya yakin tarafi iceri dogru kavisli. umarim anlatabilmisimdir telefodan girdigim icin foto ekliyemiyorum kusuruma bakmayin. ben bunu bilemeye korkuyorum kavisi veremem diye sizce ne yapmaliyim nasil, neyle bilemeli veya kime biletmeliyim?

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #6 : 17 Eylül 2012, 14:51:16 »
Dediğin bıçağa baktım şimdi, kavis öyle abartılı bir kavis değil, taşın kenarına denk getirilip bilenebilir rahatlıkla. Taşın büyük olması hem aşınma hemde sürtme yüzeyinin genişliği açısından yararlı ama çakı vs türü küçük şeylerde küçükte olsa rahatlıkla iş görür. Ben genel kullanım açısından düşünerek söylemiştim.

Metnes71

• Özel Üyeler
  • Acemi Üye
  • Metin CANSEVER
« Yanıtla #7 : 17 Eylül 2012, 15:09:04 »
sefa bey

Evdeki bıcaklarım sürbisa bunlara ağız açma yapacağım - sonradanda bileme olacak.Hemde dolayısıylada biraz da bu işe
girişmiş olurum.Ağız açmak için kaliteli eğemi almam lazım , yoksa zımparalar yeterli olurmu.
bıcak boyları 15 - 10 cm.
Gidip bıcakçılarada ağızlarını açtırıp-bileylete bilirim ama en azından bunların ağzını ben yapayımda el emeği göz nuru işi olsun
Önerileriniz nelerdir.

Anlatmak istediğim
http://www.bicaksanati.com/forum/ev-yapimi-gerecler/duzgun-bicak-agzi-acmak-icin-duzenek/40/

bu sayfadadaki gibi yapabilmek.
« Son Düzenleme: 17 Eylül 2012, 15:21:41 Gönderen: metnes71 »

erdi sari

• Özel Üyeler
  • Kıdemli Üye
  • erdi sarı
  • Meslek: ogrencı
  • Yer: izmir
« Yanıtla #8 : 17 Eylül 2012, 15:24:13 »
tamam ustam ugrasayim ozaman tesekkur ederim

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #9 : 17 Eylül 2012, 16:19:37 »
sefa bey

Evdeki bıcaklarım sürbisa bunlara ağız açma yapacağım - sonradanda bileme olacak.Hemde dolayısıylada biraz da bu işe
girişmiş olurum.Ağız açmak için kaliteli eğemi almam lazım , yoksa zımparalar yeterli olurmu.
Gidip bıcakçılarada ağızlarını açtırıp-bileylete bilirim ama en azından bunların ağzını ben yapayımda el emeği göz nuru işi olsun
Önerileriniz nelerdir.

Anlatmak istediğim
http://www.bicaksanati.com/forum/ev-yapimi-gerecler/duzgun-bicak-agzi-acmak-icin-duzenek/40/

Siz, Sürbisa bıçak deyince ben bu bıçakların hali hazırda kullanmakta olduğunuz bıçaklar olduğunu düşündüm. Eğer öyleyse eğe kullanarak ağız açma girişiminiz başarısız olur, sertleştirilmiş çelikte eğeyle ağız açamazsınız. Bu nedenle hiç uğraşmayıp sadece bileyip kullanın derim. Ağız açmak gibi bir düşünceniz varsa çelik alıp paylaşan arkadaşlarla görüşüp çelik edinerek bu işlemi yapmanız daha iyi ve öğretici olur.

ratbertovich

• Ferhat Savcı
  • Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • Meslek: Bilgisayar Mühendisi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #10 : 17 Eylül 2012, 16:25:23 »
Sevgili metnes71 (isim olmayınca nasıl hitap edeceğimi şaşırdım, profiline adını ekle istersen),

Sürbisa bıçaklarının satın alınmış, kullanıma hazır bıçaklar olduğunu düşünerek yazıyorum: ısıl işlem görmüş bir bıçağa eğeyle ağız açabilirsen o bıçak çok da bıçak değildir, ısıl işlemi düzgün yapılmış bir bıçağa eğeyle birşey yapmak oldukça zahmetli ve zor olur. O konuda anlatılan düzenek su verilmemiş (ısıl işlemi yapılmamış) yumuşak çeliklerle çalışırken kullanmak içindir. O düzenekle ağız açıldıktan sonra işin bir de ısıl işlemle sertleştirme kısmı var. Bıçağın sertleştiğinin en basit testi ise eğeyi sürünce talaş kaldırmadan üzerinden kayıp gitmesi. Yani, sertleşmiş çeliğe eğe işlememeli.

Ağız açmaktan kastettiğin, mahalle arası bıçakçısı jargonundaki şeyse, o aslında bileylerken ağız açısını değiştirmektir. Genelde yüksek devirde taş motoru kullanırlar, ısınmayı da kontrol etmezler, çeliği bozarlar. Bu yüzden, elde yapmak iyi bir fikir. Zımpara da olur ama ağız açısını değiştirmek için bayağı uğraşmak gerekecek, çeliğin ısınmasını engellemek için ıslak çalışmakta yarar var; zımpara ıslanırsa bir süre sonra dağılır. En temizi su taşı alıp ıslak ıslak yapmak.

sefa bey

Önerileriniz nelerdir.

Anlatmak istediğim

"Dört tür cinayet vardır: haince, mazur görülebilir, haklı ve takdire şayan." -- Ambrose Bierce

Metnes71

• Özel Üyeler
  • Acemi Üye
  • Metin CANSEVER
« Yanıtla #11 : 17 Eylül 2012, 17:17:30 »
Ferhat ve sefa bey ikinizde çok haklısınız mesajı attıkdan sonra
benimde aklıma ısıl işlem görmüş olduğu geldi.( hazır sürbisa mutfak ve kurban bıcakları)
Bunları eğe yemez.220 - 400 - 800 zımpara vurdum o kadar etkilenmediler.Ama keskin oldular.
Su taşı alıp onunla keskinlik vereyim.
(çözüm yokmu var : gerilim giderme uygulayıp yumuşatıp , tekrar sertlik vermek lazım buda işin şakası olsun - saygılarımla)

Metin Cansever

Metnes71

• Özel Üyeler
  • Acemi Üye
  • Metin CANSEVER
« Yanıtla #12 : 01 Ekim 2012, 10:19:51 »

Sefa ustam tavsiyesine uydum siparişi verdim , bakalım kaç günde gelecek.

"Takım market = Bileme taşı, SUPER ARKANSAS 200x50x25mm"

Metnes71

• Özel Üyeler
  • Acemi Üye
  • Metin CANSEVER
« Yanıtla #13 : 01 Ekim 2012, 17:09:46 »

Sefa ustam tavsiyesine uydum siparişi verdim , bakalım kaç günde gelecek.

"Takım market = Bileme taşı, SUPER ARKANSAS 200x50x25mm"

Siteye baktım kargoya vermişler.

Metnes71

• Özel Üyeler
  • Acemi Üye
  • Metin CANSEVER
« Yanıtla #14 : 02 Ekim 2012, 21:10:20 »
arkansas taşım geldi.
şimdi gidip deneme yapayım :D ;D

BAM_35

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • Murat ARIKUT
    • ma | d tasarım ve danışmanlık (sadece iletişim bilgileri)
  • Meslek: Endüstri Ürünleri Tasarımcısı
  • Yer: İzmir, Konak
« Yanıtla #15 : 02 Ekim 2012, 22:33:39 »
Hayırlı olsun...
Sabır bittiğini düşündüğümüz yerde başlar...
Ve bireylere verdiğimiz değerle ters orantılı olabilir ;)

tufan

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • Meslek: elektrik teknisyeni
  • Yer: kırklareli/ lüleburgaz
« Yanıtla #16 : 03 Ekim 2012, 01:56:38 »
iyi günlerde kullan taşlar çok güzel bende aynısından almıştım memnunum
Eğer bir örs isen kendini sabit tut,eğer bir çekiç isen zamanında vur. ( G.Herbert)

Metnes71

• Özel Üyeler
  • Acemi Üye
  • Metin CANSEVER
« Yanıtla #17 : 03 Ekim 2012, 08:10:19 »
İlk denememi yaptım , masaya laptopu koydum , netden sefa beyin bileme videosunuda actım ona benzetmeye çalıştım.
evde makine yağı vardı , yağ olarak onu kullandım ama taşa dökünce taş hemen emdi , üstü kuru kalıyor gibime geldi ama
olsun , arada bir yağlayıp durdum ( sefa bey bir kez yağlamıştı).Sonuc hoşuma gitti bıçaklardan talaş aldığı gözle görülüyor.
Taş kaymasın diye gazete altına halıların altında olan kaymayı önleyici lastik bezler var vb.onu koydum ( arabalardada ön konsollara kaymaz parca koyuyorlarya onlardan).Sıra deri kemer + polisaja geldi.
İşim bitince taşı bol sabunlu sıcak su ile yıkadım sonra ters cevirip ( beyaz yüzey alta ) gazete üzerine koydum içindeki yağları dışarı verdi , demek
çok yağlamışım.

yuceldeniz

• Özel Üyeler
  • Kıdemli Üye
  • LANDSCAPEPHOTOGRAPHER
  • Meslek: MEMUR
  • Yer: DENİZLİ
« Yanıtla #18 : 03 Ekim 2012, 09:14:20 »
Metin bey,
Ben de sizin gibi acemiyim ve biley işine kafayı takmış durumdayım:). Benim nacizane önerim kalın gritten inceye doğru gitmeniz. Arkansas bu işte son nokta olsun. Ondan önce grit, ondan önce daha kalın gritli bir taş olabilir...Elbette su ve yağ ile kullanımına dikkat etmeniz gerekmektedir, ben Bağdat ı yeniden keşfetmek adına su taşında yağ, yağ taşında suyu da denedim, bazen boyumun ölçüsünü aldım, bazen satıcının yanıldığını anladım...:))
En son, yumuşak bir tahtaya yavaşça kesik atarak kılağıyı giderebilirsiniz. Son olarak güzel bir grit taşı ile yapılan bileyde yüzünüz gülecektir. Bilediğiniz bıçakta tutma açınız da çok önemli...Bıçağın türüne ve ağız yapısına göre bileme doğru olacaktır. Ustalarımızın bu konuda çok yazısı var ve kendilerine teşekkür ediyorum.
Selamlar.
YUCELMORE

Metnes71

• Özel Üyeler
  • Acemi Üye
  • Metin CANSEVER
« Yanıtla #19 : 03 Ekim 2012, 13:21:05 »
Metin bey,
Ben de sizin gibi acemiyim ve biley işine kafayı takmış durumdayım:). Benim nacizane önerim kalın gritten inceye doğru gitmeniz. Arkansas bu işte son nokta olsun. Ondan önce grit, ondan önce daha kalın gritli bir taş olabilir...Elbette su ve yağ ile kullanımına dikkat etmeniz gerekmektedir, ben Bağdat ı yeniden keşfetmek adına su taşında yağ, yağ taşında suyu da denedim, bazen boyumun ölçüsünü aldım, bazen satıcının yanıldığını anladım...:))
En son, yumuşak bir tahtaya yavaşça kesik atarak kılağıyı giderebilirsiniz. Son olarak güzel bir grit taşı ile yapılan bileyde yüzünüz gülecektir. Bilediğiniz bıçakta tutma açınız da çok önemli...Bıçağın türüne ve ağız yapısına göre bileme doğru olacaktır. Ustalarımızın bu konuda çok yazısı var ve kendilerine teşekkür ediyorum.
Selamlar.

Değerli tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
Bu taşın arkası kalın grid li belki önce onada vurala bilinir.yada kalın gridli taş alırım bir tane daha.nasılsa bu işe giriştik bikere.