Gönderen Konu: Serdar Kılıç'ın Bıçağı  (Okunma sayısı 7688 defa)

Enes78

• Özel Üyeler
  • Acemi Üye
  • Beyin bedava
  • Meslek: Okutman
  • Yer: Karabük
Serdar Kılıç'ın Bıçağı
« : 05 Mayıs 2012, 15:23:24 »
Cumartesileri NTV'de yayınlanan bir program var: "Doğada Tek Başına". Bu programda Serdar Kılıç doğada tek başına yaşamda kalma ile ilgili bilgiler veriyor. Son zamanlarda ise bir dağ evi inşa ediyor. Doğa manzarası, yaptığı iş, kullandığı araç-gereçler, hayata bakış açısı, deneyimleri, konukları, konuklarıyla sohbetleri... Hepsi birbirinden güzel, ilginç konular. En çok dikkatimi çeken ise Serdar Kılıç'ın yanından hiç eksik etmediği bıçağı. Bu bıçağın özellikleri nedir merak ediyorum. Ben de benzer bir bıçağa sahip olmak istiyorum.

Şu videodan bakabilirsiniz:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=LkdrQjrQWeU#t=1130s
"Without deviations from the norm, progress is not possible." Frank Zappa

ozgurozdemir

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • Meslek: elektrik teknisyeni
  • Yer: İst. sancaktepe-1978 0RH+
Ynt: Serdar Kılıç'ın Bıçağı
« Yanıtla #1 : 05 Mayıs 2012, 15:48:23 »
bildiğimiz dag bayır bıcağı  ama garibime giden adamın bu model için bayağı çalışmış olması ziyadesi ile bire bir yapmış
Sakın kendini eşkıyalarla mukayese etme, kendini evliya sanırsın. İyilerle mukayese et ki, hatalarını bulasın

Salim Türk

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • Meslek: Web tasarım ve programlama
  • Yer: İzmir-Buca
« Yanıtla #2 : 05 Mayıs 2012, 16:14:20 »
Serdar Kılıç için en büyük özelliği bence onun eline göre yapılmış olması. Dağ evi bölümlerinden birinde bıçağın üzerinde programın adı yazıyordu. Ben de o boynuzdan bir parça istiyorum

yabantass

• Özel Üyeler
  • Tam Üye
  • Meslek: müzisyen
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #3 : 05 Mayıs 2012, 16:26:49 »
alan woods'un ray mears ile birlikte geliştirdiği woodlore-bushcraft bıçağı model olarak alınmış gibi görünüyor.
http://www.raymears.com/Bushcraft_Product/72-Woodlore-Knife

ve hatta programın topyekûn formatı ray mears ve türevi bushcraft ustalarından kopyalanmış ya da esinlenmiş diyelim. bunu söylerken asla küçümsediğim de çıkarılmasın, çok saygı duyduğum bir iş.
bu kütük ev yapma, dağda bayırda yaşama ve benzeri programın orjinalinin de linkini vereyim ilgilenenlere. hatta serdar beyin program metnini yazarken buradan ne kadar etkilendiğini de görebilirsiniz :)
http://www.DickProenneke.com/

youtube da alone in the wilderness aratırsanız belgeselin tümünü izleyebilirsiniz.

cesaret keskin bıçak, tedbir ise onun kılıfıdır...

ozgurozdemir

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #4 : 05 Mayıs 2012, 16:37:08 »

aşağıdaki linkte benim yaptıklarım var ustad yolun düşerse gel yanıma sanada senin eline göre birtane yapalım ama yazı yazma işini beceremiyom

http://www.bicaksanati.com/forum/sabit-namlu/dag-bayir-bicagi-cikti-digeri-cikti-cikacak/
Sakın kendini eşkıyalarla mukayese etme, kendini evliya sanırsın. İyilerle mukayese et ki, hatalarını bulasın

Salim Türk

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • Meslek: Web tasarım ve programlama
  • Yer: İzmir-Buca
« Yanıtla #5 : 05 Mayıs 2012, 16:55:20 »
Bıçakları gördüm çok güzel. Darısı başıma :)

Ertarda

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • Ertuğrul ARDA -1967
  • Meslek: İnşaat Müh.
  • Yer: Bornova-İzmir
« Yanıtla #6 : 05 Mayıs 2012, 19:47:42 »
Cumartesileri NTV'de yayınlanan bir program var: "Doğada Tek Başına". Bu programda Serdar Kılıç doğada tek başına yaşamda kalma ile ilgili bilgiler veriyor. Son zamanlarda ise bir dağ evi inşa ediyor. Doğa manzarası, yaptığı iş, kullandığı araç-gereçler, hayata bakış açısı, deneyimleri, konukları, konuklarıyla sohbetleri... Hepsi birbirinden güzel, ilginç konular. En çok dikkatimi çeken ise Serdar Kılıç'ın yanından hiç eksik etmediği bıçağı. Bu bıçağın özellikleri nedir merak ediyorum. Ben de benzer bir bıçağa sahip olmak istiyorum.

Videoyu izledim 19. ile 20. dakikalar arasında bıçak çeliği için önce karbon çeliği sonra da karbonu yüksek molibdeni yüksek sıfatları kullanılıyor. Kısacası çeliğin ne olduğu hakkında pek bilgi sahibi değiller. Çeliğin cinsini biliyor olsalar bile en azından karbon çeliği ne demek bilmiyorlar.
Tam bir Türkiye klasiği. Herkesin bilgisi olmasa da fikri var. Ama asıl ilginç olanı halkımızın TV'ye çıkıp bir iki kelime bir şeyler söyleyeni işin uzmanı sanması. Sokağa çıkıp bir anket yapsanız, bıçak işini en iyi bilen kimdir diye sorsanız, açık ara farkla Serdar Kılıç çıkar. Ne ilginçtir ki Serdar Kılıç da karbon oranı yüksek bütün çelikleri karbon çelik zannediyor.
Be yourself, no matter what they say...........

Zor olduğu için cesaret edemediğimiz şeyler, aslında biz cesaret edemediğimiz için zordur..!

bora atalay

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • bora atalay 1969 5366888999
  • Meslek: esnaf
  • Yer: samsun
« Yanıtla #8 : 05 Mayıs 2012, 21:28:45 »

öncelikle kendinizi merhaba bölümünde tanıtsaydınız size daha kolay hitap edebilirdik..:)..
sedar kılıç'ın bıçağı dediğiniz bıçak bir ''bushcraft ''bıçağı ve sitemizde bu bıçaktan size yapabilecek ziyadesiyse ustalarımız mevcut...özgür özdemirle temas kurmanızı önerebilirim.
aramıza hoşgeldiniz...

ozgurozdemir

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #9 : 05 Mayıs 2012, 23:06:58 »
 O0  şimdi düşünecek bir durum var esasen ustaların eline sağlık gayet güzel bıcak yapıyorlar ve bu bıcağıda güzelce yapmışlar hakkını vermek lazım bir kere gayette güzel sapını taktılar ama karbonu yüksek olan 440c molibideni okadar yüksek değil acaba bu bıcağı yapanlar 440b veya 440a mı kulanıyorlar nedenide şuki bunların molibideni 440c den fazla  O:-)

Ertarda

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • Ertuğrul ARDA -1967
« Yanıtla #10 : 05 Mayıs 2012, 23:37:27 »
O0  şimdi düşünecek bir durum var esasen ustaların eline sağlık gayet güzel bıcak yapıyorlar ve bu bıcağıda güzelce yapmışlar hakkını vermek lazım bir kere gayette güzel sapını taktılar ama karbonu yüksek olan 440c molibideni okadar yüksek değil acaba bu bıcağı yapanlar 440b veya 440a mı kulanıyorlar nedenide şuki bunların molibideni 440c den fazla  O:-)

440a, 440b ve 440c'nin yani her üçünün de  molibdeni %0.75 olup eşittir.

Zor olduğu için cesaret edemediğimiz şeyler, aslında biz cesaret edemediğimiz için zordur..!

ozgurozdemir

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #11 : 06 Mayıs 2012, 00:05:59 »

amerikada üretilenler eşitir ustad haklısın 1,4112 nin 1,10 ila 1,50 arasıdır  onu kastedmiştim ayrıca almanyada üretilen şiparişle gelen 440a larda 1 ila 3 arası değişmektedir. ondan dolayı

http://www.metalravne.com/selector/steels/ocr6.html

http://www.metalravne.com/selector/steels/PK5.html  440a
buda 440a
http://www.metalravne.com/selector/steels/PK6.html

buda 440c
http://www.metalravne.com/selector/steels/PK348.html

yani esasen aynı kefeye koyduğumuz çeliklerin ülkelere göre veya fabrikalara göre üretimi farklı olabiliyor  bende şu an 880 kg şipariş yeteneği olsa molibideni %4 olan 440c şipariş edebilirim  ;)
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2012, 00:10:54 Gönderen: ozgurozdemir »

Ertarda

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • Ertuğrul ARDA -1967
« Yanıtla #12 : 06 Mayıs 2012, 00:09:03 »

amerikada üretilenler eşitir ustad haklısın 1,4112 nin 1,10 ila 1,50 arasıdır  onu kastedmiştim ayrıca lamnayada üretilen şiparişle gelen 440a larda 1 ila 3 arası değişmektedir. ondan dolayı

Ama Amerika'da üretilmeyenlere 400a, 440b veya 440c dememek lazım. Onların ismi 1.4119 - 1.4112 ve 1.4125. Bunlar birbirinin en yakın muadilidir, eşdeğeri değil.

ozgurozdemir

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #13 : 06 Mayıs 2012, 00:12:54 »

amerikada üretilenler eşitir ustad haklısın 1,4112 nin 1,10 ila 1,50 arasıdır  onu kastedmiştim ayrıca lamnayada üretilen şiparişle gelen 440a larda 1 ila 3 arası değişmektedir. ondan dolayı

Ama Amerika'da üretilmeyenlere 400a, 440b veya 440c dememek lazım. Onların ismi 1.4119 - 1.4112 ve 1.4125. Bunlar birbirinin en yakın muadilidir, eşdeğeri değil.

ama satıcılarımız malesef bunları 440c olarak veya herneyse o şekilde ibraz etmektedir bu malesef bu şekildedir bu konuda yapacak malesef başka birşey yok keşke olsa

saygılar

Ertarda

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • Ertuğrul ARDA -1967
« Yanıtla #14 : 06 Mayıs 2012, 02:26:00 »

ama satıcılarımız malesef bunları 440c olarak veya herneyse o şekilde ibraz etmektedir bu malesef bu şekildedir bu konuda yapacak malesef başka birşey yok keşke olsa

saygılar

Satıcıların ne gibi adlandırmalar yaptıkları bizi bağlamaması lazım. Biz yaptığımız doğrularla onlara örnek olalım. Onların yaptıkları yanlışlar bize örnek olmasın. Zaten asıl konumuz da bu değil. Buraya da nereden geldiysek konumuzu saptırdık.

Sanırım Özgür 'Bora bıçağın 440c yerine daha kalitesiz bir çelik mi kullanıyorlar acaba?' diye sorgulamasından buraya geldik. Ben öyle olduğunu düşünmüyorum. Bende Bora bıçağın ciddi bir kuruluş olduğu imajı hakim. Bıçağın üzerine 440c yazmışlarsa o çelik 440c'dir, aksine pek ihtimal vermiyorum. Zaten konumuz bu da değil, en azından benim ilk mesajımda söylemek istediğim bu değildi. Videoda 440c lafı geçmiyor. O bıçak herhangi bir çelikten imal edilmiş olabilir. Çelik hakkında bildiğimiz karbonunun ve molibdeninin yüksek olduğu.
Şimdi asıl konumuza dönecek olursak, yüksek oranda molibden içeren çelik karbon çelik değil, yüksek alaşımlı çeliktir. Ancak Serdar Kılıç karbon çelik ile yüksek alaşımlı çeliğin farkını bilmiyor. İçinde karbon oranı fazla olan her çeliği karbon çelik zannediyor. Bunu bir eleştiri olarak algılamayın, bu farkı bilmek zorunda değil. Yaptığı işe saygı duyuyorum. Eminim o program bir çok seyircisine doğa sevgisi aşılıyordur. Kullandığı o bıçak da, sapının şurası şöyle olsun, uzunluğu bu kadar olsun, eni bu kadar olsun diye kendi zevkine göre Bora bıçağa yaptırdığı bir bıçaktan öte geçen bir bıçak değil. Kısacası Serdar Kılıç bıçak konusunda uzman biri değil. Ama TV'ye çıkıp da bıçak ile ilgili doğru yanlış bir şeyler söyleyince, seyirci onu uzman zannediyor. İşte benim eleştirdiğim bu anlayıştır, Serdar Kılıç ya da Bora bıçak değil. Kısacası eleştirilerim bilinçsiz medya tüketicisinedir. Örneğin konuyu açan ns06 isimli yeni üyemiz 'Buna benzer bir bıçağa sahip olmak istiyorum' diyor. Onun fikrine göre ondan iyi bıçak yok. Televizyona çıkan biri o bıçağı kullanıyorsa demek ki en güzel bıçak odur. İşte eleştirdiğim konu bu.

Son bir not,
Gazetede okumuştum, orta öğrenimde Medya Okuryazarlığı diye seçmeli bir ders planlanmaktaymış. Uygulamaya geçti mi, geçecek mi veya  iptal mi oldu bilmiyorum. Ama eğer uygulanıyorsa orta öğrenimde öğrencisi olan velilere sesleniyorum, çocuğunuzun bu dersi almasını sağlayın. Belki bu ders sayesinde TV'de gördüklerinin doğruluğunu sorgulamayı öğrenirler. Zira iletişim organları vasıtasıyla nasıl manuple edildiğimizin örnekleriyle fazlasıyla karşılaşıyorum. 

ozgurozdemir

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #15 : 06 Mayıs 2012, 20:36:40 »
bora bıcak kaliteli ve güzel olabilir ben zamanında birtane aldım kulandım gayet güzeldi ama bora bıcaktan bir kişinin tv ye cıkıpta celiğin ne olduğunu bile söyliyemezken insan duraksıyor günde yüzlerce bıcağın üzerine 440c damgasını vuran bu üretici tv programınamı cıkınca bunu ima edemiyor.
ben buna şaştım kaldım. elbetteki üreticinin belli bir stoğu vardır ki boranında var olduğunu ve kendi çeliğini kendisinin getirtiğini biliyorum bana bu gün sorsan bu çelik nedir diye anında cevabı veririm ayda 4-5 bıcak üreten birkişi olarak ama hergün aynı çelikle uğraşan dostumuzun bu cevabı karşısında
soru işareti kafama takılmıyor değil hani !

ben bunu kamera heyacanı olarak algılıyorum inşallahda öyledir.

Enes78

• Özel Üyeler
  • Acemi Üye
  • Beyin bedava
  • Meslek: Okutman
  • Yer: Karabük
« Yanıtla #16 : 14 Mayıs 2012, 11:39:23 »

saygılar

Satıcıların ne gibi adlandırmalar yaptıkları bizi bağlamaması lazım. Biz yaptığımız doğrularla onlara örnek olalım. Onların yaptıkları yanlışlar bize örnek olmasın. Zaten asıl konumuz da bu değil. Buraya da nereden geldiysek konumuzu saptırdık.

Sanırım Özgür 'Bora bıçağın 440c yerine daha kalitesiz bir çelik mi kullanıyorlar acaba?' diye sorgulamasından buraya geldik. Ben öyle olduğunu düşünmüyorum. Bende Bora bıçağın ciddi bir kuruluş olduğu imajı hakim. Bıçağın üzerine 440c yazmışlarsa o çelik 440c'dir, aksine pek ihtimal vermiyorum. Zaten konumuz bu da değil, en azından benim ilk mesajımda söylemek istediğim bu değildi. Videoda 440c lafı geçmiyor. O bıçak herhangi bir çelikten imal edilmiş olabilir. Çelik hakkında bildiğimiz karbonunun ve molibdeninin yüksek olduğu.
Şimdi asıl konumuza dönecek olursak, yüksek oranda molibden içeren çelik karbon çelik değil, yüksek alaşımlı çeliktir. Ancak Serdar Kılıç karbon çelik ile yüksek alaşımlı çeliğin farkını bilmiyor. İçinde karbon oranı fazla olan her çeliği karbon çelik zannediyor. Bunu bir eleştiri olarak algılamayın, bu farkı bilmek zorunda değil. Yaptığı işe saygı duyuyorum. Eminim o program bir çok seyircisine doğa sevgisi aşılıyordur. Kullandığı o bıçak da, sapının şurası şöyle olsun, uzunluğu bu kadar olsun, eni bu kadar olsun diye kendi zevkine göre Bora bıçağa yaptırdığı bir bıçaktan öte geçen bir bıçak değil. Kısacası Serdar Kılıç bıçak konusunda uzman biri değil. Ama TV'ye çıkıp da bıçak ile ilgili doğru yanlış bir şeyler söyleyince, seyirci onu uzman zannediyor. İşte benim eleştirdiğim bu anlayıştır, Serdar Kılıç ya da Bora bıçak değil. Kısacası eleştirilerim bilinçsiz medya tüketicisinedir. Örneğin konuyu açan ns06 isimli yeni üyemiz 'Buna benzer bir bıçağa sahip olmak istiyorum' diyor. Onun fikrine göre ondan iyi bıçak yok. Televizyona çıkan biri o bıçağı kullanıyorsa demek ki en güzel bıçak odur. İşte eleştirdiğim konu bu.

Son bir not,
Gazetede okumuştum, orta öğrenimde Medya Okuryazarlığı diye seçmeli bir ders planlanmaktaymış. Uygulamaya geçti mi, geçecek mi veya  iptal mi oldu bilmiyorum. Ama eğer uygulanıyorsa orta öğrenimde öğrencisi olan velilere sesleniyorum, çocuğunuzun bu dersi almasını sağlayın. Belki bu ders sayesinde TV'de gördüklerinin doğruluğunu sorgulamayı öğrenirler. Zira iletişim organları vasıtasıyla nasıl manuple edildiğimizin örnekleriyle fazlasıyla karşılaşıyorum.

Yorumlarınız ve verdiğiniz bilgiler için hepinize teşekkür ediyorum. Bana göre Serdar Kılıç'ın bıçağı en iyi bıçaktır diye bir yorum yapmadım. Bilinçsiz bir televizyon izleyicisi olsaydım araştırma yapmasaydım şu an bu foruma üye olmazdım :) "Buna benzer" den kastım ise dayanıklı ağzı dönmeyen avda da kullanılabilecek malzemeye sahip keskin bir bıçaktı. Önceleri Şam çeliği bıçaklar dikkatimi çekmişti ancak gördüğüm kadarıyla sizin teknik isimlerle adlandırdığınız çelikler daha uygun olabilirmiş.

Ham lamadan kendimce ortalama bir bıçak şekillendirebilirim ama suyunu kaçırırım ya da malzemenin özelliğini bozabilirim. Bu nedenle bıçak satın almayı düşünüyorum. Dayanıklı, keskin, paslanmayan, kemik ve dal kesmekle ağzı bozulmayan, kolay körelmeyen bir bıçak...
"Without deviations from the norm, progress is not possible." Frank Zappa

ali rıza

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • geçtiğimiz yüzyılın insanı - 1983
  • Meslek: Eczacı Kalfası
  • Yer: SAKARYA
« Yanıtla #17 : 14 Mayıs 2012, 14:05:36 »
Tolga bora geçenlerde yaptığı açıklamada bursa bıçak fuarında bu bıçağın tanıtımını yapacaklarını sonrasında bu bıçağın seri üretimi olacağını söylemişti meraklılarına duyrulur.
Bunun yanı sıra Türkiyenin önde gelen bi firmasının bu denli çelişkili ifadeleri de ne yalan söyliyim düşündürücü...
İki Kişilikliyim İkiside Canavar

tian92

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 14 Mayıs 2012, 14:27:15 »
Tolga bora geçenlerde yaptığı açıklamada bursa bıçak fuarında bu bıçağın tanıtımını yapacaklarını sonrasında bu bıçağın seri üretimi olacağını söylemişti meraklılarına duyrulur.
Bunun yanı sıra Türkiyenin önde gelen bi firmasının bu denli çelişkili ifadeleri de ne yalan söyliyim düşündürücü...

O bıçağa 300 TL diyorlar.

deserteagle

• Eylem Cengiz
  • Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elktrnk.müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #19 : 14 Mayıs 2012, 14:48:22 »
İnsanlar kamp (ya da survival) bıçağı olarak ne alayım deyince Bora ya da Mogan diyorum ama model sorulunca bir şey diyemiyorum. Eğer bu modeli çıkarırlarsa ben de ne diyeceğimi bilirim.

Ha bu bıçak 60-120 lira aralığına düşmezse, çok daha yüksek fiyatlara çıkarsa bu durumda insanların yönelecekleri çok açık iki alternatif var. O parayı verebilecek olanlar bizdeki gibi ustalara ya da havalı yabancı modellere yönelir, veremeyecek olanlar başka yerlilere yahut Çin yapımı Amerikan bıçaklarına yönelirler.
Eylem Cengiz
Savaştan kaçınılamaz, ancak başkalarına yarayacak şekilde ertelenebilir. Makyavelli