Gönderen Konu: Renkli Liner Plakalar  (Okunma sayısı 1570 defa)

ibrahim 6360

• Özel Üyeler
  • Kıdemli Üye
  • Meslek: Ticaret
  • Yer: istanbul
Renkli Liner Plakalar
« : 21 Nisan 2012, 16:14:18 »
Selamlar değerli dostlar bendeniz bir konuda yardımınızı istiyorum,konu şu;ahşap kabza ile çeliğin arasında veya parçalı balçaktaki parçaların arasında kullanılan renkli yaklaşık olarak 0,5veya 1 - 1.5 mm kalınlığındaki malzemeleri nereden bulabilirim ve bu malzemeler materyal olarak nedir bu konuda bilgisi olan dostlardan cevap bekliyorum aklıma bir sürü şey geliyor fakat doğru malzemeyi bulmak için sizler ile paylaşayım istedim,tüm dostlara kolay gelsin
Fotoğraf "Çekilir", Resim "Çizilir" :)

emrekipmen

• Moderatör
  • Kahraman Üye
  • *
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
  • Yer: Bodrum
Ynt: Renkli Liner Plakalar
« Yanıtla #1 : 21 Nisan 2012, 16:25:25 »
Ustam, ben şurdan alıyorum:
http://www.usaknifemaker.com/vulcanized-liner-spacer-material-blood-red-031-8x115-p-1260.html
Çok ucuz bir malzeme ama çeşit bulmak ülkemizde zor. Sanırım elektrikçilerle ilişkili bir malzeme, tek çeşit şeklinde bulunuyormuş, ama ne çeşittir, nereden bulunur bilemeyeceğim.

Bunun yanında sudan etkilenmeyecek düzgün herhangi bir materyal kullanılabilir. Hayal gücüne kalmış. Mesela bikaç kat mikarta yapılabilir ince, plastik ambalaj malzemesi kullanılabilir, bikaç bıçağımda kydex kullanmıştım mesela....

Kipmen Sanat web sitesi

Ertarda

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • Ertuğrul ARDA -1967
  • Meslek: İnşaat Müh.
  • Yer: Bornova-İzmir
« Yanıtla #2 : 21 Nisan 2012, 17:25:16 »
Selamlar değerli dostlar bendeniz bir konuda yardımınızı istiyorum,konu şu;ahşap kabza ile çeliğin arasında veya parçalı balçaktaki parçaların arasında kullanılan renkli yaklaşık olarak 0,5veya 1 - 1.5 mm kalınlığındaki malzemeleri nereden bulabilirim ve bu malzemeler materyal olarak nedir bu konuda bilgisi olan dostlardan cevap bekliyorum aklıma bir sürü şey geliyor fakat doğru malzemeyi bulmak için sizler ile paylaşayım istedim,tüm dostlara kolay gelsin

Bu malzemenin ingilizce adı Vulkanized Fiber.
Emre'nin bahsettiği sitede ve bazen de Ebay'da oluyor.
Muadili bir şey arayışı içine girersek, şu standartları karşılaması gerekir.
1. Isıya dayanıklı olacak. Örneğin zımpara yaparken ısınıp erimeyecek. (Kırmızı renk şampuan kutusunu denemiş bir söylüyor)
2. Yapıştırıcıya tutunabilecek ki sapa yapışabilsin.
3. Bir miktar sıkışabilirliği olacak ki kabza malzemesinin alt yüzeyindeki düzensizlikleri dengeleyebilsin.

Bu arada son bir not: yanılıyor olabilirim, denemedim ama karton gibi gözüken o standart elde tutulan kaynak maskeleri var ya, galiba onlar vulkanize fiber. Ama orjinal bıçak için olan vulkanize fiberden biraz daha gevşek yapıda. Sanki aynı malzemenin kalitesizi gibi geliyor bana. Uygulayıp deneyen olursa hepimizin haberi olsun.
Be yourself, no matter what they say...........

Zor olduğu için cesaret edemediğimiz şeyler, aslında biz cesaret edemediğimiz için zordur..!

ratbertovich

• Ferhat Savcı
  • Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • Meslek: Bilgisayar Mühendisi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #3 : 21 Nisan 2012, 21:51:16 »
Vulkanize  fiberin kullanım nedeni de sadece kozmetik değilmiş bu arada, doğal ahşapların içinde eser miktarda da olsa kalan nem ve özsuların çeliğe ulaşmaması için kullanılıyormuş.

Ben daha önce Perwoll kutusu kullandım, sıkıntı yaşamadım. Ertuğrul hocam, zımparayı elde mi yapıyorsunuz makinede mi?

Bu arada vulkanize fiber endüstriyel olarak sızdırmazlık için kullanılan bir materyal. Bir türlü fırsat çıkıp da İstanbul'da bakamadım ama, daha önce yazmıştım, Karaköy'de satan var bunları levha olarak.
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2012, 21:54:49 Gönderen: ratbertovich »
"Dört tür cinayet vardır: haince, mazur görülebilir, haklı ve takdire şayan." -- Ambrose Bierce

Ertarda

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • Ertuğrul ARDA -1967
  • Meslek: İnşaat Müh.
  • Yer: Bornova-İzmir
« Yanıtla #4 : 21 Nisan 2012, 22:50:35 »
Vulkanize  fiberin kullanım nedeni de sadece kozmetik değilmiş bu arada, doğal ahşapların içinde eser miktarda da olsa kalan nem ve özsuların çeliğe ulaşmaması için kullanılıyormuş.

Ben daha önce Perwoll kutusu kullandım, sıkıntı yaşamadım. Ertuğrul hocam, zımparayı elde mi yapıyorsunuz makinede mi?

Bu arada vulkanize fiber endüstriyel olarak sızdırmazlık için kullanılan bir materyal. Bir türlü fırsat çıkıp da İstanbul'da bakamadım ama, daha önce yazmıştım, Karaköy'de satan var bunları levha olarak.

Makinede yapıyorum sanırım bu yüzden eriyor.
Be yourself, no matter what they say...........

Zor olduğu için cesaret edemediğimiz şeyler, aslında biz cesaret edemediğimiz için zordur..!

Yunus Emre TOK

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • 1971
  • Meslek: www.mercanotomotiv.com
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #5 : 22 Nisan 2012, 10:59:53 »
Merhaba değerli ustalar bende müsadenizle bir kaç ekleme yapmak istedim bu uygulamaları tüfek el ve  boy kundaklarına manda boynuzu uygulamalarında kullanıyorum malzeme olarak beyaz renk seçilirse karşımıza pek çok seçenek çıkacaktır örn:( tava yoğurt kapları-daha kalın malzeme kullanmak isterseniz plastik boya kutuları-kırmızı yoğurt kabı tikveşlinin tava yoğurt kabı gibi yada pirinç delrin fiber malzeme satanlarda mavi yeşil gibi renkleri mevcut.
aşağıda uyguladığım örneklerden bir kaç resim ekleyeceğim umarım bir sakıncası yoktur eğer site kurallarına uymazsa lütfen kusura bakmayın.Sn moderatörler resimleri silebilir.
yüzde 50 küçültülmüş olarak yayınlıyorum

uyguladığım işlemleri belirtmek isterim.
parçalar payı verilerek kesilir  (kenarlardan 3-4mm) yapışacak her iki yüzeyin birleşmeleri tam olmalıdır arada boşluk parça kalmamalıdır daha sonra her iki bazen üç yüzey sağlıklı yapışabilmeleri için yapıştırıcının iyi tutuna bilmesi için 80 yada 100 kum ile yada elmas uç ile çizilmeli el kundağı önüne ve kabze altına gelen yere bir delik delip ön alıştırmasını gerçekleştiriyoruz daha sonra bu delik tek bir noktadan tespit edeceği için extrem şartlarda oynama yapmaması için sabitleme pimini uyguluyoruz bu sabitleme pimi uygulanan iki parça arasında gizli kalıyor dışarıdan görünmüyor  yapıştırma ve sabitleme işlemini gerçekleştirdikten sonra vidamızın üzerine gene uyguladığımız malzemeden çap olacak şekilde sıfıra sıfır oturması lazım silindir biçiminde yada hafif konik parçayı yapıştırarak takıyoruz resimlerde görünen tüm uygulamalar bu şekilde olmuştur horozlu çiftedeki kabze ve el kundağı altındaki beyaz olarak görünen tespitleme vidalarının kapakları gerçek fil dişidir sevgi ve saygılarımla

Yunus Emre TOK

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • 1971
« Yanıtla #6 : 22 Nisan 2012, 11:07:46 »
yüzde elli de büyük gelmiş bu yüzde 75 olarak ufaltılmış

bunları yazarken 2 sefer zaman aşımına uğradım  :'( hepsini tekrar yazdım umarım bu seferlik kızmazsınız bir dahaki sefere resimleri başka bir dosyada ön hazırlıklarını yapıp öyle yükleyeceğim sevgi ve saygılarımla

emrekipmen

• Moderatör
  • Kahraman Üye
  • *
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
« Yanıtla #7 : 22 Nisan 2012, 11:20:45 »
Zaman aşımı olduğunda veya herhangi bişeyden dolayı bağlantı kesildiğinde yazınızı tekrar yazmayınız. Sadece geri tuşuna basınız, yazınız hafızada durur, yazılanları kopyalayın, forum anasayfaya girip konuya cevap verin, metin bölümünde yapıştırma yapın  ;)

Kipmen Sanat web sitesi

Yunus Emre TOK

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • 1971
« Yanıtla #8 : 22 Nisan 2012, 15:23:31 »
sağolasın Emre ustam büyük kolaylık. Benim sıkıntım resimlerden dolayı ateşli silah olmaları bir engel teşkil etmez umarım forumdaşlar ateşli silah olarak değilde manda boynuzu ve plastik malzemelerin işlenmesi olarak bakarlar ise daha iyi olur  ;)

emrekipmen

• Moderatör
  • Kahraman Üye
  • *
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
« Yanıtla #9 : 22 Nisan 2012, 16:59:17 »
Teknik açıdan birşeyi göstermek amaçlı paylaştığın için bence bir sakınca yok adaşım. Konunun dışına çıkıp ateşli silah gösterme amaçlı paylaşımlarda şimdiye kadar uyarılarda bulunduk. Bu arada verdiğin bilgiler için teşekkürler. Dediğin gibi epoksinin tutunamadığı tipte malzemede gizli pinler ve bolca delik işe yarıyor harbiden. Kydex kullanırken aynı şeyi yapmak durumunda kalmıştım...

Kipmen Sanat web sitesi

Ercan Utkun

• Özel Üyeler
  • Kıdemli Üye
  • Meslek: eğitimci- 1975
  • Yer: aydın
« Yanıtla #10 : 29 Ocak 2013, 20:37:00 »
   Bıçakta liner uygulamasını nasıl yapıyoruz ? (yapıştırma vesaire işlerini)
Bilgi sahibi olunmadan,fikir sahibi olunmaz.

deserteagle

• Eylem Cengiz
  • Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elktrnk.müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #11 : 29 Ocak 2013, 21:26:24 »
   Bıçakta liner uygulamasını nasıl yapıyoruz ? (yapıştırma vesaire işlerini)

Ben ahşap ve liner katlarının aralarına epoksi sürüp, işkence yahut ağırlık marifetiyle sıkıştırıyorum.

Alttaki fotoğrafta üç katı birleştiriyorum. Her bir kat arasına epoksi sürdüm. Sapellinin altına bir kat siyah liner, onun da altına bir kat pirinç koyarak işkence ile sıktım. En üstte görülen açık renkli ahşap sadece sapelliyi işkenceden korumak için.

Epoksi kuruduktan sonraki hal. Pirincin altı epoksiden dolayı ister istemez kirlenmişti. Zımparalayarak bu yüzeyi temizledim.

Kesit de böyle bir şey oldu:

Ercan Utkun

• Özel Üyeler
  • Kıdemli Üye
« Yanıtla #12 : 29 Ocak 2013, 22:17:01 »
   Elinize sağlık Eylem Üstat,gayet güzel olmuş,teşekkür ederim.

Salim Türk

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
  • Meslek: Web tasarım ve programlama
  • Yer: İzmir-Buca
« Yanıtla #13 : 29 Ocak 2013, 23:04:04 »
Vulkanize Fiber Levhalar olarak internette arattığımda hep İstanbul firması çıkıyor. İzmir'de satışının yapıldığı yer var mıdır? Bilen varsa paylaşırsa sevinirim. 

Ercan Utkun

• Özel Üyeler
  • Kıdemli Üye
« Yanıtla #14 : 29 Ocak 2013, 23:08:27 »
Vulkanize Fiber Levhalar olarak internette arattığımda hep İstanbul firması çıkıyor. İzmir'de satışının yapıldığı yer var mıdır? Bilen varsa paylaşırsa sevinirim.

Forumda ya da başka bir yer de mi okudum hatırlamıyorum  ama reklamcılarda (tabela için herhalde) bulunur denmişti,denenebilir.

Salim Türk

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #15 : 29 Ocak 2013, 23:17:18 »
Bir arkadaşa mail attım araştıracak. Olumlu bir cevap gelirse burada paylaşırım.

deserteagle

• Eylem Cengiz
  • Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #16 : 29 Ocak 2013, 23:30:01 »
Eğer yapıştırmak için epoksi kullanıyorsanız liner yerine 2-3 kat kumaş kullanın olsun bitsin.

Salim Türk

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #17 : 29 Ocak 2013, 23:41:44 »
Eğer yapıştırmak için epoksi kullanıyorsanız liner yerine 2-3 kat kumaş kullanın olsun bitsin.

Buda çözüm ama micarta yapımında g10 yerine kumaş kullanmak gibi olmaz mı?

deserteagle

• Eylem Cengiz
  • Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #18 : 29 Ocak 2013, 23:44:11 »
Mikarta zaten kumaşla yapılır. Eğer dokuma cam elyafı kullanılmışsa o zaman G10 oluyor.

Salim Türk

• Özel Üyeler
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #19 : 29 Ocak 2013, 23:48:56 »
Vallaha bende bu forumun yalancısıyım :) Emre usta asıl micarta g10 ile yapılır diye yazmıştı bir yazısında. Bende hep internette kumaş veya kağıtdan micarta yapımını gördüm. G10 ile yapım aşamaları biraz daha farklı imiş.   

Dolaşırken bulduğum bir video. Konu dışı belki ama micarta demişken paylaşayım dedim. Güzel kabza malzemesi olur. Videoda detaylı bilgi yok maalesef.  http://www.youtube.com/watch?v=o3lzJb_32jU
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2013, 00:08:08 Gönderen: s_türk »