Bıçak Sanatı - Forum

micarta yapımı

ozgurozdemir

• *
  • 1
  • Meslek: elektrik teknisyeni
  • Yer: İst. sancaktepe-1978 0RH+
micarta yapımı
« : 14 Eylül 2011, 16:06:17 »
nasıl yapılır bölümünde micarta yapımı hakkında konu bulamadım ve açayım dedim diğer başlıklar altındada pek aramadım esasen . bugüne kadar yapmış olduğum tecrübeler ve edindiğim bilgileri sıralayayım dedim .
öncelikle eğerki micartamızın cuzza mal olmasını istiyorsak fiber işi yapan arkadaşlaradan polyerter ve sertleştircisini temin edeceğiz özellikle polyestri temin ederken dikkat edeceğimiz husus içerisinde bulunan kobaltın oranının ve sertleştiricnin yeteri kadar olması gerekmektedir.eğer bunlardan birtanesinin düzgün olmaması durumunda sonuç husrandır. kulanacağızık kumaşın %100 pamuk olması şartıda cabası (ketende olabilir ama boya kaliyesi yüksek olmalıdır.
karışımı hazırldaıktan sonra malzemeleri katkat yapmak için sünger rulo kulanmamız şartıda var fırca ile yapacağımız işlemlerde kulandığımız yapıştırıcı kumaşa tam nufuz etmiye bilir. polyester karışımını büyk bir kapta yaptı isek kumaşları polyesterin içerisinde iyice yoğurmamız kumaşın heryerine polyesterin nufuz etmesini sağlıyacaltır akqabinde düz bir zemin üzerine serilmiş naylonun üzerine kat kat kumaşlarımızı sermemiz ve rulo ile düzelememiz gerekmektedir.nihayetinde yapmış olduğumuz malzemeyi naylonla komple kapatıp üzerine cm2 ye 10kg baskı olacak şekilde sıkıştırmamızın ardından 8 saat sonra micartamız hazır olacaktır .

polyester kumaş ile yapılan micartalarda epoksi ve polyester yapıştırıcı üreticileri sonuçun sağlıklı olamayacağını beyan etmişlerdir %50 polyester %50 pamuk olan kumaşlarda sonucun daha verimli olacağını söylemişlerdir.

normal epoksi kulanımlarında epoksiler değişik oranlardadır 1/4 1/2 ve 1/1 gibi sertleştirci ve reçine karışımıdır hepsini kulandım en iyi sonucu 1/2 ve 1/1 de aldım 1/1 epoksiler piysada yüksek fiyatlara satılmaktadır en iyisidir. epoksidede durum polyester reçine ile aynı olup avantajı alınacak sonucun daha kaliteli olması ve hata kabul etmesidir kulanılan kumaşın öncelikle yeni ise bir güzel makinede yıkanması makbuldür ve kulanılacak kumaş keten  %100 pamuk  veya %50 pamuk kumaşlar ideal sonuçları verir fakat kulanılan kumaşların boya kalitesi iyi değilse renklerde dönme olacaktır hakini kahverengi olması gibi
%100 polyester olan kumaşlarda sonuç husran olabilir  ilk başlarda yapışmış gibi görülen polyester kumaşlar sonradanzımparalarken ayrılmaya yol acar
nonwoven denilen örgüsüz kumaşlarda belki sonuç daha iyi olur keten gbi kulanılan kumaşlarda rulo ile epoksiyi yedirmeniz yeterli olup kot gibi kalın kumaşlarda muhakkak epoksinin kumaşa tam nufus ettiğini anlamanız gerekmektedir aksi taktirde yapmış olduğunuz malzeme zımparalarken pul pul olacaktır .
küçük bir ayrıntı micartayı yaptınız epoksi yarım yamalak emmiş zımparalarken kumaş iplikleri dışarı cıkıyor hemen cöpe atmıyorsunuz japon yapıştırıcı ile malzemenin yüzeyine 1 kat tabaka oluşturun 400 kuma kadar zımparalayın (dolgu işlemi için sonra birkat daha tekrar zımpara bu sefer 1500-2000 kuma kadar bu işlemi gönlünüz beyenene kadar yapın sonuç mükemmel olcaktır.

GÖLGEDE YÜRÜYENİN GÖLGESİ OLMAZ

tarpoon

• 4739
Ynt: micarta yapımı
« Yanıtla #1 : 14 Eylül 2011, 16:19:41 »
teşekür ederim Özgür. :)  amma  öyle kuru kuruya olmaz değilmi..?   hani resimler..?  tez zamanda bekliyoruz..    diğer arkadaşlarımızda resimli anlatımı isteyeceklerdir 
 " biraz uyuzluk yapayım "   ;D ;D
“ İnsanları kandırmak, kandırılmış olduklarına ikna etmekten daha kolaydır ”    :)

Ismet Guney

• 667
  • 1968
  • Yer: ankara
« Yanıtla #2 : 14 Eylül 2011, 16:44:05 »
Ozgur faydali ve guzel bir aciklama tesekkurler :2up
Olmuyorsa zorlama, ya hayallerin kırılır ya kalbin. Unutmuş gibi yap Çünkü güzel şeyler; onları hiç beklemediğinde gerçekleşir

meteoravcısı

• 475
  • ORKUN
  • Meslek: işletmeci
  • Yer: izmir
« Yanıtla #3 : 14 Eylül 2011, 17:03:33 »
Fotoğraflar gelene kadar ben de bir video linki ilave edeyim idare etsin

http://www.youtube.com/watch?v=wEKCu9bU9mg

Münir

• 176
  • Münir OKMAN
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #4 : 14 Eylül 2011, 17:15:51 »
Özgür tam mikarta denemesi yapacağım anda benim için süper bir zamanlama ve bilgi oldu, teşekkürler..
If you light a lamp for somebody, it will also brighten your own path.

ozgurozdemir

• *
  • 1
« Yanıtla #5 : 14 Eylül 2011, 17:16:38 »
teşekür ederim Özgür. :)  amma  öyle kuru kuruya olmaz değilmi..?   hani resimler..?  tez zamanda bekliyoruz..    diğer arkadaşlarımızda resimli anlatımı isteyeceklerdir 
 " biraz uyuzluk yapayım "   ;D ;D

estafurullah önümüzdeki günlerde bir mikarta çalışmam olacak muhakkak onu resimlerim hayırlısı ile öncelikle kumaşları temin edeceğim kaliteli olanlardan
polyester kumaşı denemiyeceğim malesef sonucun husran olamsından ötürü epoksiyi boşa harcamak istemiyorum 
kaliteli turuncu keten olabilir veya turuncu epoksi boya ilede yapabilirim  ;)

ozgurozdemir

• *
  • 1
« Yanıtla #6 : 14 Eylül 2011, 17:29:34 »
her çeşit epoksinin tam kuruması farklıdır ve en önemlisi epoksilerin en çabuk donanı 8 saat te kurur ve bu süre 3 güne kadar sürebilir yapmış olduğunuz malzemenin kalınlığına göre 8 saat kadar pres altında duran veya daha faz micartanızı elinize aldığınızda esneyecektir olmadı diye sakın ola çöpe atmayın bana gönderin ben birkaç gün kurutur kulanırım :) şaka bir yana esnek olması tam kuruma olmasından kaynaklanır bir yerde güneş ışığı almadan bekletin o 2-3 güne kadar esnemeyecek kadar sert olacaktır sonra kullanın.epoksiyi ayarlarken karışım miktarlarını hiçbir zaman aynı kap ile ayarlamayın plastik pet bardaklarla reçineyi ayrı bardakla sertleştirciyi ayrı bardakla koyun hesabınız kolay olsun

herşeyiniz hazır olduktan sonra karışımı hazırlayın (kumaş alt tabla sarım için naylon ve pres için ağırlık hazırlıksız olarak yaparsanız epoksiniz 10 dk sonra yoğunlaşmaya başlayacak olup kulanılamaz hale gelecektir. 1 kg epoksi ile ancak 8mm veya 10mm lik 15cm genişlikte 20cm uzunlukta 3 parça yapılmaktadır
ben okdar yapabildim malesef daha fazlası olmuyor :)

başlangız olarak pahalı malzemeler yerine polyester reçine ile başlayın derim ama meret cok sert kokuyor acık alanda yapın kafa 1 milyon olmasın ellerde muhakkak eldiven olmalı yok eldivesiz kulanırın derseniz gusul abdesti 1 hafta kadar olmaz ellerde kolay kolay cıkmıyor epoksi tineriniz yoksa  ;)

deserteagle

• Eylem Cengiz, 46
  • 9486
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #7 : 14 Eylül 2011, 22:21:54 »
Çok yazı var. Ben de görsel materyal sunayım da renk olsun:

Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

deserteagle

• Eylem Cengiz, 46
  • 9486
« Yanıtla #8 : 14 Eylül 2011, 22:22:32 »
Bu da son hali
Namık Kemal
Instagram'da ben

ozgurozdemir

• *
  • 1
« Yanıtla #9 : 15 Eylül 2011, 09:39:26 »
Bu da son hali

ustadım kulanılan kumaşın cinsi nedir sonuç mükemmel olmuş bunda etken olan kumaşın cinsi ve epoksinin kalitesidir mutlaka

deserteagle

• Eylem Cengiz, 46
  • 9486
« Yanıtla #10 : 15 Eylül 2011, 13:12:44 »
Bu mikartayı atölyeye yakın bir terzideki artıkları alıp yapmıştım. Açık renk olan kumaş sanki tesettürle giyilen bayan pardesüsünün boyunu kısaltınca artan parça gibiydi. Siyah da galiba erkek pantolonundandı. kumaşın içeriğini ise bilmiyorum. Epoksi, fotoğraflarda görünen epoksi.
Namık Kemal
Instagram'da ben

damascus

• 1467
  • Hakan / 1986 / Kırıkkale/Bandırma
  • Yer: BANDIRMA...
« Yanıtla #11 : 16 Eylül 2011, 18:18:02 »
Benimde görsel olarak güzel bulduğum yabancı bir siteden resimler var. Resimler yazısız herşeyi anlatıyor...iyi seyirler.

« Son Düzenleme: 16 Eylül 2011, 18:20:30 Gönderen: damascus »

damascus

• 1467
« Yanıtla #12 : 16 Eylül 2011, 18:22:09 »
Devamı...

damascus

• 1467
« Yanıtla #13 : 16 Eylül 2011, 18:24:42 »
Benim yaptıklarımıda en yakın zamanda sergileyecegim...Bıçak üzerindeki mikarta yapımını ustalar anlatırsa daha iyi olur...Bezi topaklatıp parçalayıpmı sarmışlar...

ozgurozdemir

• *
  • 1
« Yanıtla #14 : 26 Eylül 2011, 13:01:07 »
hafta sonu ucuz polyester reçine ile iki deneme yaptım ve sonuçları yazılı olarak vereyim resim çekmedim
micarta yaparken ilk denemede micartayı ikitane 6mm çelik levha arasında sıkıştırdım oldumu olmadı donma yapmadı yarısı dondu yarısı donmadı  nedenini sonradan çözdüm polyester reçine karışımı yapıldıktan sonra kimyasak reaksiyon başlar ve sertleştircinin miktarına göre 20dk ila 2 saat arası kuruma süresi vardır . benim kulandığım çelik levhalar reaksiyonun başlamasına sıcaklıktan dolyı engel olmuştur ve sertleşmemiştir. aynı malzemenin artanını bir bardağa koydu ve 2saat sonra taş gibiydi  kimyasal reaksiyonun tam olması için micartalar kesinlikle iki tahta arasına sıkıştırılmalıdır ikinci deneme tahtadan yapılmış kalıptı ve 2 saat te kupkuruydu  ;)
eğerki çelik levhalar arasında sıkıştırma yapılacak ise levhalar 30 dereceye kardar devamlı olarak sıcak tutulmalıdır  ;) sonuç mükemmel olur

ozgurozdemir

• *
  • 1
« Yanıtla #15 : 26 Eylül 2011, 21:41:01 »
bu akşamda bizim telis cuvalı denilen malzemeden bir deneme daha yatım sonuc güzel herhalde 3 saat kadar önce kalıpladım az önce kontrol ettim kurumuştu sanırım gayet başarılı olacaklar yarında vakit ve malzeme olursa 30 veya 40mm capındaki bir plastik borunun içerisine parça kumaşlardan rengarenk bir baskı yapmayı planlıyorum bakalım sonuç nasıl olacak nasipse fotoları hepsi bitince ceker yayınlarım :) olmadı yarın akşam foto cekmeyi denerim

micarta yapımında marketlerde satılan pişirme kağıdı (1tl 8mt ) bayağı işe yarıyor  eger malzemeyi micartay yetecek kadar kulanırsanız  polyesterin dışarı sızmasını önlerseniz sonuç gerçekten mükemmele yakın oluyor.
bugünkü malzemeyi zımparaladığımda normal fiber malzemeden farkı olmadığını gördüm gayet mutluyum :) 25 tl ye 5kg  ve epoksi ile aynı sonuç :)
birde sıcak kalıplamayı deniyeceğim hayırlısı ile bakalım ondaki sonuç nasıl olacak

bu arada turuncu kumaşta renk değişimi olmuyor duyurulur

Münir

• 176
  • Münir OKMAN
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #16 : 28 Eylül 2011, 20:47:26 »
Özgür sonuçları ve resimleri merakla bekliyorum...
If you light a lamp for somebody, it will also brighten your own path.

ozgurozdemir

• *
  • 1
« Yanıtla #17 : 28 Eylül 2011, 23:00:42 »
Özgür sonuçları ve resimleri merakla bekliyorum...
inşallah  micartalar dıştan tam kurumuş gibi görünsede siz siz olun 3 gün bekledikten sonra işlemeye başlayın  ;)
silikon resiztanslardan temin ettiğim taktirde bilahire 30-40 derecelik kalıpta micartanın nasıl cıkacağını göstereceğim ısıtılırsa kumaş içerisindeki polyester reçine sızmadan kurumasına yardımcı olunur diye düşündüm en son denemede kalıbın ağızını açık bırakmıştım mevcudiyet biraz akmış. bakalım yarına nasıl olacak :)
ama polyester ile yapılan deneme feleket malesef defyer yaprağı gibi açılıyor mubarek

salih başpınar

• 228
  • salih başpınar
  • Yer: bigadiç / balıkesir
« Yanıtla #18 : 25 Ekim 2011, 23:55:18 »
güzel bir micarta yapım videosu da ben paylaşayım.

http://www.youtube.com/watch?v=4NfC9mogRiM
"İnsanı sevdiren huyudur bıçağı sevdiren suyudur." :)

whitefoxss

« Yanıtla #19 : 26 Ekim 2011, 17:50:52 »
Sanki bizim forumda vardı gibi geliyor bana ama bulamadım,yada hafızam bana oyun oynuyor  :D O kadar çok yerde geziniyorum ki artık karışmaya başladı sanırım 8)