Gönderen Konu: Kademeli kasnak  (Okunma sayısı 7173 defa)

deserteagle

• Eylem Cengiz
  • Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elktrnk.müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
Kademeli kasnak
« : 23 Şubat 2010, 15:05:17 »
Bu, üç kademeli bir kasnak. Aluminyumdan tornaladım. Halen yapılacak bir iki işi var: Delik çapı 20 mm'ye henüz gelmedi. Setskur vida için delik açıp kılavuz çekmem gerek. Kanalların ikisini biraz derinleştireceğim.

Bunu siz de yapın diyemiyorum. Torna-fu için çalışma olsun diye yaptım ama satın almak hiç fena bir fikir değil...

Eylem Cengiz
Savaştan kaçınılamaz, ancak başkalarına yarayacak şekilde ertelenebilir. Makyavelli

emrekipmen

• Moderatör
  • Kahraman Üye
  • *
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
  • Yer: Bodrum
Ynt: Kademeli kasnak
« Yanıtla #1 : 23 Şubat 2010, 15:34:43 »
Eh Bant zımparan yakında biter o zaman  ;)
Oldukça güzel görünüyor kasnak, belki bir ara ben de isterim senden, Elimdeki dökme demir kasnaklar iş görüyor ama hafif yalpa yapıyorlar, belki aradaki mili kısaltmam gerekecek. Alminyum kasnak için uygun olur mu, zaman ile deformasyon yapmaz umarım?
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2010, 15:47:02 Gönderen: emrekipmen »

Kipmen Sanat web sitesi

deserteagle

• Eylem Cengiz
  • Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #2 : 23 Şubat 2010, 15:44:32 »
Malzeme aluminyum ama sonuçta döndürdüğü de lastik hani.  :) Henüz denememe biraz daha var ama malzemenin sorun çıkaracağını hiç zannetmiyorum.

Senin sistemdeki mil, boyuna göre biraz ince sanki.  ::) Ben 2 cm'lik mil kullanmayı tercih ettim. Aktarma ile ilgili henüz kafamda netleşmemiş çok şey var. Tasarım biraz daha belirginleşince ayrıntıları da paylaşacağım.

Dökme kasnaklardaki yalpa, merkez deliğini üstünkörü açmaktan ileri gelebilir. Ben hurdadan aldığım bir kasnağı deldim, düzgün de delebildim. Tabi tornada delerek ve parçayı düzgün yerleştirerek bu mümkün.
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2010, 15:47:57 Gönderen: deserteagle »
Eylem Cengiz
Savaştan kaçınılamaz, ancak başkalarına yarayacak şekilde ertelenebilir. Makyavelli

emrekipmen

• Moderatör
  • Kahraman Üye
  • *
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
« Yanıtla #3 : 23 Şubat 2010, 15:49:22 »
Haklı olabilirsin. Bendeki 15 milimlik mil. Sanırım boyunu kısaltıp kalınlaştırmamda yarar var milin. Fazla bir şey tutmaz gerçi, ancak kasnakları yeniden tornalamak, rulmanları değiştirmek, ilk diskin bağlantısını değiştirmek filan gerekecek...

Kipmen Sanat web sitesi

deserteagle

• Eylem Cengiz
  • Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #4 : 24 Şubat 2010, 16:49:56 »
Kasnak artık mile takılır hale geldi. Deliği tornaladım ve metrik 6 setskur kullanmak için gereken deliği açtım, kılavuzu çektim.

Bu kasnağı 8 mm'lik kayış için yaptım. Bu boydaki kayış için kademeli kasnağı bulamadım. Muhtemelen bu boy için hiç üretmiyorlar. Kademeli kasnaklar 13 mm ve 17 mm için bulunabiliyor. Bunları da şimdiye kadar elde tutanına rastlamadım. İstiyorsunuz getiriyorlar. Aynı gün alamıyorsunuz.

"Peki niye 13 mm kullanmadın?" derseniz: Sütun matkabımda 8'lik kayış var ve gayet iyi iş görüyor. Üstelik 13 mm kullanırsam kasnak genişliği fazla geliyor.

Soldaki tekli kasnağı deliksiz olarak bulmuştum. Önce 20 mm için mil deliğini deldim. Sonra metrik 6 setskur için delik açtım ve kılavuz çektim..
Eylem Cengiz

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #5 : 24 Şubat 2010, 18:20:58 »
Eylem çok sağlam gidiyorsun, çok ta temiz iş çıkıyor görünüşten belli. Mutlaka yapmışsındır ama yinede sorayım, milin üzerine de setskur için bir kaç mm kör delik açtın mı?

deserteagle

• Eylem Cengiz
  • Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #6 : 24 Şubat 2010, 22:03:05 »
Yok, açmadım ama zaten aslında son noktaya gelmeden de millere dokunmayacağım. Şasiyi bitirmeden millere dokunmamak taraftarıyım. Fotoları çekerken bile aklıma başka başka bağlantı yöntemler geliyor.  :)  ::)  :)

Peki, bunu yapmamak da bir seçenek midir yoksa özellikle yapmalı mıyım? Üşenmiyorum, zaten yapacağım  :2up ama kasnak konusunun içinde geçmesi hayırlı olur diye soruyorum.  8)
Eylem Cengiz

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #7 : 25 Şubat 2010, 00:22:09 »
aslında teknik olarak bunu yapmamak seçenek değildir, zorunluluktur diyelim :-[ güç aktaran bir kasnağın var, normal olarak güç aktaran kasnaklarda kama kullanılır, setskur da kasnak milin üzerinde kaymasın diye konur. ancak sen burada setskuru doğrudan hareketi ileten eleman olarak kullanacaksın, normalde bu yol izlenmez, kasnak  alüminyum  olunca karşıdaki mile bastıracak ve ileri gidemeyip açtığın dişleri zorlayarak kasılacak, diğer yandan milin torkuda setskuru sıyırmaya çalışacak, setskur da sert çelik olduğundan mecburen aluminyum dişlerde boşluk, giderek laçkalık en son da dişi sıyırmaya gidecek. Amma felaket tellalığı yaptım yani ^-^
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2010, 00:59:16 Gönderen: sefa çabuk »

deserteagle

• Eylem Cengiz
  • Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #8 : 25 Şubat 2010, 09:18:38 »
Böyle böyle öğreneceğiz.  :) Açıkçası bence en önemli bilgiler, yapabileceklerimizin sınırını belirleyen koşulları, sistemin hangi durumlarda patladığını/pörtlediğini gösteren bilgiler. Sınırları bilmeden makul çalışma koşullarını sağlamak kör atış yapmaktan farksız.

Gördüğüm kadarıyla bir mil içine kama yeri açmanın kolay yolu yok gibi. Yada bir kolay yol var mı? Vargel yada broş olmadan kama yeri nasıl açılabilir?
Eylem Cengiz

emrekipmen

• Moderatör
  • Kahraman Üye
  • *
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
« Yanıtla #9 : 25 Şubat 2010, 09:53:59 »
Vargel, setskur, broş
Garip bir teknik terminolojisi var bu milletin  ???  :D

Kipmen Sanat web sitesi

deserteagle

• Eylem Cengiz
  • Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
    • www.eylemcengiz.com
Broş - broach
« Yanıtla #10 : 25 Şubat 2010, 10:33:15 »
Dilim döndüğünce: Broş, dairesel olmayan delikler açmaya yada deliği bu hale getirmeye yarayan, malzeme içinde tek bir ilerlemesi (bazen iki) esnasında bunu yapan alettir.

Bkz.: http://news.thomasnet.com/fullstory/491654

Bkz.:

Bkz.: http://www.eatonbalancing.com/blog/2007/12/09/blueprinting-for-an-eight-second-y-block/

Bkz.: http://www.buildingmodeltrains.com/keyway-broaching/

Bildiğim kadarıyla bu nesneler gayet pahalı oluyorlar.
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2010, 11:27:19 Gönderen: deserteagle »
Eylem Cengiz

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #11 : 25 Şubat 2010, 20:03:03 »
Böyle böyle öğreneceğiz.  :) Açıkçası bence en önemli bilgiler, yapabileceklerimizin sınırını belirleyen koşulları, sistemin hangi durumlarda patladığını/pörtlediğini gösteren bilgiler. Sınırları bilmeden makul çalışma koşullarını sağlamak kör atış yapmaktan farksız.

Gördüğüm kadarıyla bir mil içine kama yeri açmanın kolay yolu yok gibi. Yada bir kolay yol var mı? Vargel yada broş olmadan kama yeri nasıl açılabilir?
Şöyle bir yöntem iş görür ( denenmiştir) kasnağı eksene dik olarak 10,5 mm çaplı matkapla delersin, mili de aynı şekilde eksene dik olarak 8,5 matkapla delersin. Kasnağa deldiğin deliğin içerisine delik boyu ve çapında bir boru geçirirsin. kasnağı mile takar delikleri de birbirine denk getirip, daha sonra M8 bir çelik civatayla bu delikleri birleştirir yaylı rondela ve somunla sıkarsın, en az kama kadar sağlam bir bağlantın olur. Delikleri "V" yatağında delersen eksenden kaçırmadan delebilirsin.
Emre aslına bakarsan halkımız kimi terimleri güzel bulmuş, örneğin vargel, her ileri gidişte "varma" her geri dönüşte " gelme" yaptığından terim cuk oıturmuş ;)

emrekipmen

• Moderatör
  • Kahraman Üye
  • *
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
« Yanıtla #12 : 26 Şubat 2010, 00:46:22 »
Zaten aslında eleştirmiyorum, sadece keşke hepsi vargel gibi olsa. Yabancı terimlerin Türkçeleşmesi garip oluyor ama. Setskur mesela, çok komik bir şekilde ingilizceden okunuşunu kopyalamışız: set screw. Ne bileyim iç-vida filan gibi bir terimi olsaydı da bilmeyen de neden bahsettiğimizi anlayabilseydi... Bizde de mesela "rikaso" gibi bir terim kullanmak gibi  :D. Sonuçta aslında terimi türkçeye kazandırmış olmuyor sadece zaten bilinmeyen bişeyi daha da bilinmez hale getiriyor...

Kipmen Sanat web sitesi

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #13 : 26 Şubat 2010, 00:53:51 »
işin içindekiler bir şekilde sanayi ağzını öğreniyor ama elbette teknik değil ;) setskur yerine sabitleme vidası filan da denebilirdi, kimi zaman da eğlenceli uydurmalar var, markaların terim olduğu da oluyor. neyse, valla Eylem kızacak yine, konuyu kaynatmaya başladık :D :D

deserteagle

• Eylem Cengiz
  • Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #14 : 26 Şubat 2010, 01:21:45 »
Eeee, zaman zaman yaptığımız şeyler bunlar. Buhar makinesi zamanlarında fayrap etme vardı mesela.  :) Bir de şimendifer, orjinali demir yolu demek olan Fransızca bir kelime iken bizde tiren anlamında kullanılmaya başlanmıştı.  :D

Unutmadan söyleyeyim. Bu gün otomasyon fuarını talan ettim. Çok miktarda motor devir kontrolörü (Inverter, VFD şeysi) ve digital termostat ve bunun programlanabilirine, 1,5 metreden yere atılıp kırılmayan incecik ve sağlam, ilginç bir alaşım ile üretilmiş döküm kasnaklara rastladım.

Levha olarak alman gümüşü üreten bir firmaya, fiber satan bir firmaya da rastladım. Bizim 1 liralar (? 50 kuruşlar) kısmen bu malzemeden, hatta bu firmanın ürününden.
« Son Düzenleme: 26 Şubat 2010, 01:24:07 Gönderen: deserteagle »
Eylem Cengiz

Taner Salar

• Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
  • Yer: sakarya
« Yanıtla #15 : 15 Haziran 2010, 19:45:23 »
Eylem kademelı kasnak ölçüleri nedir..?  daha doğrusu bugun üç sanayı gezdım kademelı kasnak bulamadım.
mecburen tornacıya yaptırıcam oda ölçü istiyor ve benımde teknık olarak bılgım yok :(

bugun 1,5 luk 1400 devir  monofaze motor aldım, ancak bunu 1700 devırde çalıştırmak istıyorum. kasnaklar kaç santım çapında olmalı..? işin içinden çıkamadım..
Çabalar acı vermeye başladığında kendini zorlamaya devam edebilen adam ;     Kazanacak olandır...!

emrekipmen

• Moderatör
  • Kahraman Üye
  • *
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
« Yanıtla #16 : 15 Haziran 2010, 19:56:11 »
Taner, önemli olan karşılıklı çaplar toplandığında her dilimde aynı sonuç çıkması.
Mesela http://www.barkinrulman.com/kasnak3.asp burada kasnak fiyatları var. 13"lüklerden
75 - 100 - 125 milim çaplı kasnaktan iki tane alıp birbirinin ayna görüntüsüne takıyorsun. Bu sayede 75 - 125 ile eşleşiyor, 100 - 100 ile, 125 - 75 ile, hep toplam 200 kalıyor. Bu sayede kayışı kademe atlattıktan sonra kayış aynı gerginliği koruyor.
Örneğin 75-125 eşleşmesinde motor devirini daha yavaş aktarırken (hatırlamıyorum hesabı), 100 - 100 eşleşmesinde birebir aktarıyorsun, 125-75 eşleşmesinde ise motorun devrini daha hızlı şekilde aktarıyorsun... 

Kipmen Sanat web sitesi

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #17 : 15 Haziran 2010, 21:06:12 »
Taner
Motor Kasnak Çapı / Mil Kasnak Çapı
Çıkan sonucu motorun devir sayısıyla çarparsan mil devrini ( zımparanın devri) verecektir.

deserteagle

• Eylem Cengiz
  • Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #18 : 15 Haziran 2010, 21:10:57 »
Hafızam mı beni yanıltıyor, İstanbul'da mıydın? Öyle ise Karaköy'e gidip 13 (yada 14 müydü?) mm lik kayış için bir çift kademeli kasnak almak bir alternatif olabilir. Onun dışındaki yerlerde kademeli kasnakları katalogdan seçip sipariş ediyorsun, gelince göbeğini tornada deliyorlar vs..

Yada şu ikisinden birisinin uygun göbek deliğindeki halinden bir çift sipariş edebilirsin. Herhalde bu boyda bir siparişte gümrük derdi olmaz. Gerçi kargo da eklenince çok hesaplı da olmaz ama boyutları fena değil gibi...

http://www.usaknifemaker.com/store/pulleysheave-3step-4-3-2-diameter-34-bore-p-969.html?zenid=ec2eef04d2d208a1a8fa00eb3848444e

http://www.usaknifemaker.com/store/pulleysheave-4step-5-4-3-2-diameter-34-bore-p-970.html?zenid=ec2eef04d2d208a1a8fa00eb3848444e

Benim kendime kasnak yapmama bakma. Çok külfetli, çokkkk....
Eylem Cengiz

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Kahraman Üye
« Yanıtla #19 : 15 Haziran 2010, 23:25:00 »
Yahu kademeli kasnak öyle bulunmaz bir malzeme değil, sıradan bir malzeme. İsterseniz en kısa zamanda bakıp, al derseniz kargolayayım.